2.El Oto Alım-Satımı Yapan İşletme Sahiplerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları NTO’da Yapıldı.

2.El Oto Alım-Satımı Yapan İşletme Sahiplerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları NTO’da Yapıldı.

13/02/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile 2.el motorlu araçlar ticareti yapan veya bundan sonra yeni işyeri açacak olan oto galeri sahiplerine Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Meslek Komitemizin bu konudaki taleplerini değerlendiren Odamız Yönetim Kurulunun onayları ile MEYBEM A.Ş iş birliğinde Nazilli’de ilk defa Galericilere yönelik olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları yapıldı. Sınavlar 15/16/17.Ağustos 2018 tarihlerinde yazılı bölümü hizmet binamız dersliklerinde, performans bölümü ise Galericiler Sitesinde faaliyette bulunan ŞENTÜRK Galeri sahibi Suat İşbilen’ in işyerinde yapıldı.   

Konuyla ilgili açıklama yapan Odamız Başkanı Nuri Arslan; “Nazilli Ticaret Odası bir meslek kuruluşu olarak verdiği hizmetlerin yanı sıra eğitim ve belgelendirme hizmetleriyle ilgili faaliyetlerini de sürdürmektedir. Nazilli merkez ve altı ilçenin yetki alanı içinde olması nedeniyle Bölge Odası olmanın sorumluluğunu taşıyan kurumumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından verilen yetki çerçevesinde tüm iş kollarında azami derecede hizmet ve belgelendirme faaliyetlerine devam etmektedir. Yönetmeliği kısa bir süre önce yayımlanmasına rağmen 2.el motorlu araçlar ticareti yapan işyeri sahipleriyle ilgili Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavını yapan az sayıda Oda’dan birisiyiz. Motorlu Kara Taşıtları sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile yakın bir zamanda işyeri açmayı düşünen kişilere yönelik yaptığımız sınava 32 aday başvuru yaptı. Yazılı ve performans sınavı olarak iki aşamada gerçekleşen sınavlarda motorlu kara taşıtları ticareti yapan işyeri sahiplerimiz tecrübelerini ve bilgilerini yansıttılar. Sınava giren tüm adayların başarılı olarak belgelerini almalarını temenni ediyorum. Sadece bu konuda değil, İnşaat Sektörünün tüm dalları, Metal Sac İşlemeci, Metal Kesimci, Kaynakçılık, CNC Programcısı, Makine Bakımcısı gibi bir çok sektörde Sınav ve Belgelendirme hizmeti vermekteyiz.” dedi.    

Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları Nazilli Ticaret Odası ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan yetki almış Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri -MEYBEM A.Ş işbirliğinde Odamızda yapılıyor. MYK Hizmetini üyemize getiren bu faaliyet neticesinde meslek mensuplarının başka bir şehre veya bölgeye gitmesine, geçici süreli de olsa işini bırakmasına gerek kalmıyor. 

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?