Covid-19 Süreci

Covid-19 Sürecinde NTO

97 yıllık çınar Nazilli Ticaret Odası olarak, üyelerimiz ve halkın sağlığı için tüm tedbirleri alıp, imkânlarımız ölçüsünde ne gerekiyorsa yaptık. Yapılması gerekenler konusunda da her kapıyı çalarak ilgililerle temasa geçtik…

Öncelikle Kurumsal Tedbirlerimizi Aldık…

 • Verdiğimiz hizmetleri aksatmayacak şekilde normalleşme süreci başlayana kadar çalışma saatlerimizi güncelledik.
 • Bina içerisinde teması azaltmak için dönüşümlü çalışma ve hizmet alanının dışında korunaklı sosyal mesafeye uygun bankolar yaptık.
 • Bütün birimlere entegre edilmiş randevu sistemine geçiş yaptık
 • Üyelerimizin ve Çalışanlarımızın Sağlığı İçin Odaya Girişte Maske Tanıma Ve Ateş ölçer  Kameralı Turnike Sistemi Getirdik.
 • Toplantılarımızı online platformlar üzerinden devam ettiriyoruz.
 • Eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. 

Yardım ve Destekler

Bu süreçte Odamız, gerek kendi bütçesinden gerekse iştirakleri aracılığıyla yardım ve desteklerde bulundu.

 • Özellikle covid -19 bulaş riskinin daha yoğun olduğu hizmet sektörü başta olmak üzere üyelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına Dezenfektan Standı verdik.
 • İlçe sağlık müdürlüğünün filyasyon ekiplerin  ihtiyacı doğrultusunda Kurum Araçlarımızdan birini geçici süre ile tahsis ettik.
 • Pandemi başlangıcında sosyal yardımlaşma ve vefa guruplarının  ihtiyacı doğrultusunda kurum araçlarımızdan birini Şoförlü bir şekilde geçici süre ile tahsis ettik.

Maske Dağıtımı 

 • Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması adına 5 Mayıs’tan bugüne ücretsiz bir şekilde maske dağıtımlarımızı gerçekleştirdik ve dağıtıma devam ediyoruz.

65 yaş üstü üyekimlik kartı dağıtımı

 • 65 ve yaş üstü üyelerimize pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalardan dolayı yaşadıkları mağduriyeti giderebilmek için üye kimlik kartı bastırdık. 

Odamız Üyelerine Aşı Desteği Sağladık

Nazilli Ticaret Odası olarak yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan covid-19 aşısı için Nazilli İlçe Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerin ardından Oda Hizmet Binası’nda aşılama imkanı sunduk.

Eğitim yardımı kapsamında Klavyeli Tablet bilgisayar dağıtımı yaptık

Türkiye odalar ve borsalar birliği ile nazilli ticaret odası tarafından satın alınan toplam 135  adet alcatel marka 1T10 model klavyeli tablet bilgisayar, pandemi tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim alması gerektiği halde imkansızlıklar nedeniyle temel eğitimini alamayan ihtiyaç sahibi ilkokul öğrencilerine dağıtılmak üzere nazilli, bozdoğan, yenipazar, sultanhisar, kuyucak, karacasu ve buharkent ilçe milli eğitim müdürlerine teslim edildi.

Lobi Çalışmalarıyla Katkı Sunduğumuz Gelişmeler

NTO olarak yaptığımız haberler ve en üst düzeyde girişimlerle üyelerimizin ticari hayatları için son derece önemli konularda ve sorunlarda çözüm üretilmesine katkı sunduk.

 • 15 Mart’ta reel sektörün virüs ile mücadelede desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çektik. Yapılması gerekenlere ilişkin hazırladığımız raporu TOBB’a ilettik. 18 Mart itibariyle de “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı devreye alındı.
 • İş’e Devam Kredisi başvurularında sorun yaşandığına dair üyelerimizden çok sayıda geri dönüş aldık. Bunun üzerine durum tespiti yapmak için bir çalışma gerçekleştirdik. Kredi başvurusu yapan firmalarımızın bilgilerini Bakanlığa ilettik ve olumlu dönüşler aldık.
 • Eximbank-KGF işbirliği: Eximbank TL reeskont kredilerinin KGF teminatı ile kullandırılması önerisinde bulunduk ve kısa bir süre sonra bu uygulamaya geçildi.
 • Nefes Kredisi (2020): Oda olarak önemli bir miktarda destek verdiğimiz Nefes Kredisi de devreye girdi. Şu an için kredi, Denizbank aracılığıyla kullandırılıyor.
 • Vergi mükellefi 65 yaş üstüne izin: Yaptığımız açıklamayla vergi mükellefi olup 65 yaş üstünde olanlar için özel bir izin sistemi getirilmesi gerektiğini vurguladık, ilgili makamlarla görüşmeler gerçekleştirdik. 28 Mayıs tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla 65 yaş üstü vergi mükellefleri işlerine kavuştu.
 • Cansuyu Kedisi; Pandemiden olumsuz olarak etkilenen şahıs üyelerimizin de faydalanabileceği bir kredi için Bakanlıklar, Aydın milletvekillerimiz ve üst kuruluşumuz TOBB ile gerekli görüşmelerde bulunuldu. Görüşmelerimiz sonucunda cansuyu kredisine Halkbank aracılığı ile hayata geçirildi.
 • Bir yılını Doldurmamış Üyeler İçin ; Can suyu kredisi ile bir yılını doldurmayan yeni işletmelerin de Can suyu kredisinden yararlanması sağlandı. Bu güne kadar üyelerimizden gelen taleplerden en çok dile getirilen bir yıllık süre şartı da bu kredi ile kaldırılmış oldu.
 • Üretim ve İhracat Sektörü İçin Muafiyet : Üretim yapan incir sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizden gelen talep doğrultusunda üyelerimizin hafta sonu kısıtlamalarından muaf tutulmaları için Bakanlıklar, Aydın milletvekillerimiz ve üst kuruluşumuz TOBB ile gerekli görüşmelerde bulunuldu. Sonuç olarak üretim yapan firmalara muafiyet getirildi.
 • Nefes Kredisi (2021): Ziraat Bankası A.Ş, Halkbank A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, İş Bankası A.Ş, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş, Akbank A.Ş ve Denizbank A.Ş Şube Müdürlerinin iştirak ettiği toplantıda odamız üyelerinin nefes kredisi imkanlarından daha fazla faydalanması için İstişare toplantısı gerçekleştirildi.

Sokağa çıkma yasağı kapsamındaki çalışmalarımız

 • Faaliyet Belgesi: Pandemi süresince uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları için faal olduklarını gösteren belgeyi üyelerimize sağladık, mağduriyet yaşamalarını engelledik. 

COVID-19 pandemisi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında 1.000’i aşkın üyemize, genelge kapsamında faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla faaliyet belgesi düzenlenmiştir

 • Paket Servis: Kısıtlama sürecinde restoran, lokanta, kafeterya ve pastanelerin paket servis ile hizmet vermesini sağladık.
 • Teknik Servis ve Yetkili Servis Hizmeti: Aynı şekilde Teknik servis ve Yetkili servislerinde hizmet vermesi için kısıtlamadan muaf olmalarını sağladık.
 • 24 Nisan’da takas işlemleri: 23-26 Nisan 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken, Bankalar Birliği tarafından “31 il dışında kalan şehirlerdeki banka şubelerinde nakit, takas ve EFT işlemleri yapılabilecek” kararı alınmıştı. Bunun üzerine harekete geçerek Bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesinde “Ödeme tarihi 24 Nisan olan çeklerin hesapta yeterli bakiye olmaması durumunda karşılıksızdır işlemi yapılmadan 27 Nisan’a öteleneceği” kararı aldırdık.
Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?