Covid 19 Sürecinde Nazilli Ticaret Odası

Covid 19 Sürecinde Nazilli Ticaret Odası

Pandeminin ülkemizde resmi olarak ilan edildiği 2020 yılının mart ayından itibaren bu güne kadar, nazilli ticaret odası olarak gerçekleştirdiğimiz önlem ve faaliyetler şunlardır;

Nazilli Ticaret Odası olarak Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıkların pandemi tedbirleri kapsamında yayımladığı tüm genelgeleri tam olarak uyguladık ve üyelerimize düzenli olarak duyurduk.

Oda’ya ait web sayfası ve diğer sosyal medya organlarından, önlem ve kısıtlamalar hakkında 116 adet haber ve duyuru yaptık. 

Pandemi nedeniyle hayata geçirilen kredi paketleri ve destekler hakkında 41 adet yazılı ve görsel bilgilendirme yaptık.  

Öncelikle Kurumsal Tedbirlerimizi Aldık…

Verdiğimiz hizmetleri aksatmayacak şekilde normalleşme süreci başlayana kadar çalışma saatlerimizi güncelledik. Bina içerisinde teması azaltmak için dönüşümlü çalışma ve hizmet alanının dışında korunaklı sosyal mesafeye uygun bankolar yaptık. Bütün birimlere entegre edilmiş randevu sistemine geçiş yaptık. Üyelerimizin ve Çalışanlarımızın Sağlığı İçin Odaya Girişte Maske Tanıma Ve Ateş ölçer  Kameralı Turnike Sistemi Getirdik.

Pandemi döneminde dahi olsa tüm toplantılarımızı eksiksiz ve ertelemeden online platformlar üzerinden devam ettirdik. Eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. 

Yardım ve Destekler

Bu süreçte Nazilli Ticaret Odası, TOBB ile Bankalar arasında yapılan anlaşma dahilinde; kendi bütçesinden tahsis ettiği kaynakların karşılığında üyelerine kredi imkanı yaratırken, bünyesindeki Kosgeb temsilciliği ve yatırım danışmanlık birimi aracılığıyla kredi ve desteklerin kullanılmasında çözüm ortağı oldu.

Özellikle covid -19 bulaş riskinin daha yoğun olduğu hizmet sektörü başta olmak üzere üyelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına karşılıksız Dezenfektan Standı verdik. Pandemi sürecinde İlçe sağlık müdürlüğü filyasyon ekipleri ile sosyal yardımlaşma ve vefa guruplarına kurum araçlarımız ve personellerimizle destek çıktık.

Maske Dağıtımı 

Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması adına 5 Mayıs’tan bugüne ücretsiz bir şekilde maske dağıtımlarımızı gerçekleştirdik ve dağıtıma devam ediyoruz. Bu anlamda ülkemizde üyelerine maske dağıtımı yapan ilk meslek kuruluşlarından birisiyiz.

Odamız Üyelerine Aşı Desteği Sağladık

Nazilli Ticaret Odası olarak yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan covid-19 aşısı için Nazilli İlçe Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerin ardından Oda Hizmet Binası’nda üyelerimize aşılama imkanı sunduk.

Eğitim yardımı kapsamında Klavyeli Tablet bilgisayar dağıtımı yaptık

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Nazilli Ticaret Odası tarafından satın alınan toplam 135  adet alcatel marka 1T10 model klavyeli tablet bilgisayar, pandemi tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim alması gerektiği halde imkansızlıklar nedeniyle temel eğitimini alamayan ihtiyaç sahibi ilkokul öğrencilerine dağıtılmak üzere Nazilli, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar, Kuyucak, Karacasu ve Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edildi.

Lobi Çalışmalarıyla Katkı Sunduğumuz Gelişmeler

NTO olarak yaptığımız haberler ve en üst düzeyde girişimlerle üyelerimizin ticari hayatları için son derece önemli konularda ve sorunlarda çözüm üretilmesine katkı sunduk.

15 Mart’ta küçük ve orta ölçekli işletmelerin maddi desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çektik. Yapılması gerekenlere ilişkin hazırladığımız raporu TOBB’a ilettik. 18 Mart itibariyle de “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı devreye alındı.

İş’e Devam Kredisi başvurularında sorun yaşandığına dair üyelerimizden çok sayıda geri dönüş aldık. Bunun üzerine durum tespiti yapmak için bir çalışma gerçekleştirdik. Kredi başvurusu yapan firmalarımızın bilgilerini Bakanlığa ilettik ve olumlu dönüşler aldık.

Eximbank-KGF işbirliği: Eximbank TL reeskont kredilerinin KGF teminatı ile kullandırılması önerisinde bulunduk ve kısa bir süre sonra bu uygulamaya geçildi.

Nefes Kredisi (2020): Oda olarak önemli bir miktarda destek verdiğimiz Nefes Kredisi de devreye girdi.

Vergi mükellefi 65 yaş üstüne izin: Yaptığımız açıklamayla vergi mükellefi olup 65 yaş üstünde olanlar için özel bir izin sistemi getirilmesi gerektiğini vurguladık, ilgili makamlarla görüşmeler gerçekleştirdik. 28 Mayıs tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla 65 yaş üstü vergi mükellefleri kısıtlamalardan muaf tutuldu. Bu çalışma dahilinde; 65 yaş üstü üyelerimizin pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalardan dolayı yaşadıkları mağduriyeti giderebilmek ve ticari faaliyetlerine devam etmelerini sağlamak için üye kimlik kartı bastırdık. 

Cansuyu Kedisi; Pandemiden olumsuz olarak etkilenen şahıs üyelerimizin de faydalanabileceği bir kredi için Bakanlıklar, Aydın milletvekillerimiz ve üst kuruluşumuz TOBB ile gerekli görüşmelerde bulunuldu. Görüşmelerimiz sonucunda Can Suyu Kredisi Halkbankası aracılığı ile hayata geçirildi.

Bir yılını doldurmamış üyeler için Kredi imkanı sağlandı. Faaliyetine yeni başlamış, bir yılını doldurmayan yeni işletmelerin de can suyu kredisinden yararlanması sağlandı. Bu güne kadar üyelerimizden en çok talep aldığımız; bir yılını doldurmayan işletmelerin de krediye başvuru yapması sağlandı.

Üretim ve İhracat Sektörü İçin Muafiyet : Gıda ve yerli ürünler sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizden gelen talep doğrultusunda üyelerimizin hafta sonu kısıtlamalarından muaf tutulmaları için Bakanlıklar, Aydın milletvekillerimiz ve üst kuruluşumuz TOBB ile gerekli görüşmelerde bulunuldu. Üretim ve imalat yapan firma sahipleri ile çalışanları muafiyet kapsamına alındı.

Nefes Kredisi (2021): Ziraat Bankası A.Ş, Halkbank A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, İş Bankası A.Ş, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş Şube Müdürlerinin iştirak ettiği toplantıda odamız üyelerinin nefes kredisi imkanlarından daha fazla faydalanması için İstişare toplantısı gerçekleştirdik.

Sokağa çıkma yasağı kapsamındaki çalışmalarımız;

Faaliyet Belgesi: Pandemi süresince uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları için faal olduklarını gösteren belgeyi üyelerimize sağladık, mağduriyet yaşamalarını engelledik. 

COVID-19 pandemisi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında 1.000’i aşkın üyemize, genelge kapsamında faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla faaliyet belgesi düzenlenmiştir

Paket Servis: Kısıtlama sürecinde restoran, lokanta, kafeterya ve pastanelerin paket servis ile hizmet vermesini sağladık.

Teknik Servis ve Yetkili Servis Hizmeti: Aynı şekilde Teknik servis ve Yetkili servislerinde hizmet vermesi için kısıtlamadan muaf olmalarını sağladık.

24 Nisan’da takas işlemleri: 23-26 Nisan 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken, Bankalar Birliği tarafından “31 il dışında kalan şehirlerdeki banka şubelerinde nakit, takas ve EFT işlemleri yapılabilecek” kararı alınmıştı. Bunun üzerine harekete geçerek Bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesinde “Ödeme tarihi 24 Nisan olan çeklerin hesapta yeterli bakiye olmaması durumunda karşılıksızdır işlemi yapılmadan 27 Nisan’a öteleneceği” kararı aldırdık

Üyelerimizin maddi destek almaları, nefes kredisi gibi uygun şartlarda tahsis edilen kredilerden faydalanmaları için çalışmalarımız ve lobi faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Kovid-19 salgın hastalığının en kısa sürede bertaraf edilmesini temenni ediyoruz.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?