Koronavirüs Sürecinde Sık Sorulan Sorular

Koronavirüs Sürecinde Sık Sorulan Sorular

Sosyal Mesafeyi Korumak ve İşlemleri Online Olarak Yapabilmek Adına Nazilli Ticaret Odası’nın Üyelerine Sağladığı İmkanlar Nelerdir?

Nazilli Ticaret Odası olarak, resmî kurumlarımızın da sürekli hatırlattığı “Mesafeyi Koru” isteğine, üyelerimizin işlemlerini online ortamda yapabilmelerine daha fazla imkân sağlayarak yardımcı oluyoruz. Üyelerimiz, Odamızın internet adresi www.naztic.org.tr üzerinden Online İşlemler menüsü ile aşağıdaki hizmetleri Odamıza gelmeden gerçekleştirebilirler.

  • Faaliyet Belgesi Alma 
  • Oda Kayıt Belgesi Alma
  • Aidat Sorgulama ve Ödeme
  • Üye Sorgulama 

Koronavirüs Sürecinde Yaşadığımız Sorunları, Sıkıntıları ve Çözüm Önerilerini Nereye, Nasıl Ulaştırabiliriz?

İçinde bulunduğumuz süreçte karşılaştığınız sorunlar, sıkıntılar ve çözüm önerilerini, ilgili kurumlara aktarılmak üzere aşağıdaki iletişim adresleri ile Odamıza bildirebilirsiniz.

Yazıların sade, kısa, açık ve net olmasıgönderici isim ve iletişim bilgilerinin bulunması, hızlı çözüm alınması ve tarafınıza dönüş yapılabilmesi açısından son derece önemlidir.

Whatsapp      : 0 542 513 62 61
Telefon           : 0 256 315 93 15

İlgili Dönemde Açıklanan Ekonomik Paketleri Nereden Takip Edebiliriz?

Ekonomik açıdan zor günler geçiren üyelerimizden gelen sorunlar, talepler ve çözüm önerilerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği vasıtası ile günlük olarak ilgili bütün kurum ve kuruluşlara aktarmaya devam ediyoruz.

İş âleminin aktardığı taleplere karşı devletimizin açıkladığı ekonomik tedbirlerdeki güncel gelişmeleri gerek sektörler göre başlıklar halinde gerekse günlük olarak aşağıdaki link üzerinden takip edebilirsiniz.

Ekonomik paketlerdeki güncel gelişmelere ulaşmak için tıklayınız. 


İşe Devam Desteği, Ekonomik İstikrar Kalkanı ve Çek Ödeme Destekleri Hakkında Bilgi Verir misiniz?

İşe Devam Destek Kredisi, sektör ayrımı yapılmaksızın yeni tip Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen tüm işletmelerimizin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kredi, kamu bankaları tarafından (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım) verilmektedir.

“İşe Devam Kredi Desteği” yanında özel bankaların da katılabileceği “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” paketi de Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanmıştır.

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edilecektir.


Halk Bankası’nın Esnaf Kredi Paketine Neden Başvuramıyoruz?

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırmaya başlanan Esnaf Destek Paketi, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan sadece esnaflara yönelik açıklanmıştır. 

Türkiye’deki tüm Oda ve Borsa üyeleri ise Halk Bankası’nın da içinde bulunduğu ve ilave olarak dört kamu bankasının da (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım) dahil olduğu bankalar aracılığı ile, 25 bin TL üst sınırı olmaksızın, “İşe Devam Kredisi” başta olmak üzere diğer bütün kredi destek paketlerine başvurabilmektedir.

Ayrıca; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin talepleri doğrultusunda Halkbank’ın Can Suyu paketinden esnaflarla birlikte Oda ve Borsaların üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanması imkanı sağlanmıştır.  Şahıs işletmesi üyelerimiz 25 bin TL krediyi %7.5 faiz oranı ile kullanabilecek, ayrıca 25 bin TL limitli Paraf Kart alabileceklerdir.

İşe Devam Desteği-Küçük İşletme Can Suyu Kredisi Başvuruları ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için www.halkbank.com.tr ve www.halkbankkobi.com.tr adreslerini ziyaret edebilirsiniz.


Covid-19 Salgınının İşyerlerinde Oluşturacağı Riski Önlemeye Yönelik Yapılması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Tedbirleri Nelerdir?

Yeni tip koronavirüs (Covıd-19) salgınının işyerlerinde oluşturacağı riski önlemeye yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından bir internet sitesi tasarlanmış ve çalışma hayatının tüm taraflarının istifadesine sunulmuştur.

Covid-19 ile etkin mücadele kapsamında işyerlerinin faaliyetleri dikkate alınarak hazırlanan tüm dokümanlar sitede bulunmaktadır. Salgından korunmak için gerek işverenlerimizin gerekse çalışanlarımızın dikkat edeceği tüm hususlar ile işverenlerimize rehberlik etmekte olan İSG Profesyonellerine yönelik sektörel olarak hazırlanan rehber, broşür ve kontrol listeleri ile birlikte bilgilendirici mahiyetteki video ve afişler ile önemli duyurular da bu sitede yer almaktadır.

https://ailevecalisma.gov.tr/covid19 adresinde yer alan tüm doküman, kontrol listeleri ve afişleri indirmek suretiyle üyelerimiz işyerlerinde kullanabileceklerdir.

Önemli Hatırlatma:

Söz konusu belge başvurularında gerçeğe aykırılık tespit edilmesi, görevi olmayan veya ilgisiz kişiler adına belge başvurusu yapıldığının belirlenmesi, belgelerde tahrifat yapılması vb. kötüye kullanım hallerinde, ilgili makamlarca, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi ile ilgili diğer maddeleri kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağından azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?