Kosgeb 2022 Yılı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Nazilli Ticaret Odası İle Nazilli Elektrikçiler Odası İşbirliğinde Yapıldı

Kosgeb 2022 Yılı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Nazilli Ticaret Odası İle Nazilli Elektrikçiler Odası İşbirliğinde Yapıldı

Aydın Kosgeb İl Müdürü Sadullah Dülger İle Kosgeb Uzmanı Barışcan Gülay Tarafından Yapılan Bilgilendirme Sunumuna Her İki Odanın Kobi Statüsünde Bulunan Üyeleri Katıldı

NTO Konferans Salonunda yapılan toplantıya katılan çok sayıda işletme sahibine; KOSGEB tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan “Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere Hızlı Destek Programı” ile girişimcilik destekleri, yurt dışı Pazar destekleri ve kosgeb haricinde verilen diğer hibe destekler ve krediler hakkında bilgi verildi.

Aydın Kosgeb Müdürü Sadullah DÜLGER; her iki Odanın yaptığı işbirliğinin çok güzel bir örnek olduğunu ifade ederken, kosgeb yetkilisi olarak toplantıya gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca Ticaret Odası bünyesinde kurulacak olan “İhracat Destek Ofisi” ile “Proje Ofisi” nin Oda üyeleri için çok önemli destek noktaları olacağını söylerken, her iki birimin de ihracat yapan üye sayısının artmasında olumlu katkılar verebileceğini ifade etti.

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN ise yaptığı konuşmada; Elektrikçiler Odası ile birlikte yapılan bu organizasyonun bir ilk olduğuna dikkat çekerek bundan böyle esnaf odası seçimlerinin tamamlanmasına müteakip tüm oda başkanlıklarıyla benzer faaliyet ve çalışmalar yürütme niyetinde olduklarını, üyelerimizin menfaati için güçbirliği yapmanın şart olduğunu ifade etti.

Nuri ARSLAN; bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler için Kosgeb’in önemine  değindi ve ülkemiz ekonomisinin temelini oluşturan bu işletmelerin uygun finans imkanlarına kavuşabilmesi için nazilli ticaret odası tarafından gerekli çalışmaların her platformda yapıldığını söyledi. Kobilerin özellikle pandemi döneminde en fazla talep ettiği konuların başında “0” faizli kredi talebi olduğunu, ülkemizde çalışan her 10 kişiden 7 kişinin kobi ölçeğindeki bir işletmede çalıştığını ayrıca kobi ölçeğindeki her yeni girişimin, istihdam baskısını azaltarak üretim sistemini güçlendiren çekirdek işletmeleri oluşturduğunu , yeni istihdam imkanlarının yaratılmasında kobilerin öneminin bir kez daha ön plana çıktığını ifade etti.

ARSLAN konuşmasının devamında; -bütün bunları dikkate aldığımızda kobilerin güçlenmesinin tüm kurumların birinci önceliği olması gerektiği kanaatindeyiz. Ülkemiz için bu kadar önemli ve vazgeçilmez olan bu işletmelerimizin uzun ömürlü olması ve büyümesindeki en büyük engel uygun finansman imkanlarına sahip olmamasıdır. Halkbank kaynaklı esnaf ve kefalet kredi kooperatifleri aracılığı ile sağlanan krediler kobilerin tamamını kapsamadığından tek çare kosgeb destekleri ve kredileridir. Nazilli Ticaret Odası olarak bölgenin ticaret ve sanayisi adına ihracatın arttırılması için üzerimize düşen görevleri imkan ve sorumluluklarımız dahilinde yapmaya gayret gösteriyoruz. 2006 yılından beri odamız bünyesinde bölgeye hizmet veren kosgeb temsilciği vasıtası ile binlerce üyemiz ve genç girişimci kosgeb desteklerinden faydalanmış, işyerlerini açmışlardır. Bu vesile ile devlet destekleri ve kredilerin üyelerimize ulaştırılmasında emeği geçen tüm kosgeb çalışanlarına teşekkür ediyorum-dedi.

Bilgilendirme toplantısı soru-cevap bölümünden sonra toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?