TİCARET ODASI MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI DEPREM YARDIMLARI GÜNDEMİYLE TOPLANDI

TİCARET ODASI MESLEK KOMİTELERİ MÜŞTEREK TOPLANTISI DEPREM YARDIMLARI GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Nazilli Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda yapılan toplantıya 12 meslek komitesinin başkan ve üyeleri katıldı

Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN başkanlığında yapılan toplantıda; merkezi Kahramanmaraş olan deprem felaketi nedeniyle mağdur olan, evini ve işini kaybedip bölgemize gelen depremzede vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, barınma sorunlarına kalıcı çözümler bulunması amacıyla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. 

Toplantıdan önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU tüm Oda ve Borsalar ile birlikte yaptığı İstişare Toplantısında alınan kararlara istinaden; NTO olarak bu güne kadar yapılan yardımlar değerlendirildi. Deprem bölgesi için TOBB tarafından ihalesi yapılacak konutların teknik sorumluluğu ve kontrolü TOKİ’de olacak. Konut projesiyle ilgili olarak NTO’nun deprem bölgesinde yapılacak konut seferberliğine üyelerinin desteği ile bütçe imkanları dahilinde katkı vermesi gerektiği ifade edildi. 

Toplantıya katılan üyeler; gönüllülük esası dahilinde her komitenin yardımda bulunabileceğini belirttiler. Pandemi dönemi ile akabinde gelen fiyat enflasyonu nedeniyle özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren üyelerin ekonomik anlamda çok zarar gördüğü ancak yine de depremden mağdur olanlara destek için herkesin üstüne düşen vazifeyi yapacağından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiği belirtildi. 

NTO Eski Hizmet Binası Misafirhane Olarak Hizmet Verecek

Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; öncelikle deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. 

Çok büyük bir doğal afet yaşanmıştır. Deprem neticesinde, 10 ilimizde meydana gelen yıkım sonucunda meydana gelen maddi zararın çok büyük boyutta olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. 

Bu ülkenin vatandaşları, meslek kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri olarak umutsuzluğa kapılmadan elimizden gelen çabayı göstermeliyiz dedi.

Yardım çalışmalarıyla bağlantılı olarak; bölgemizde faaliyet gösteren işletmelerin önemli bir kısmının nitelikli eleman ile teknik eleman aradıklarını,  hatta vasıfsız dahi olsa çalışacak eleman bulamadıklarından şikayet ettiklerini,  bu ihtiyaç doğrultusunda deprem mağdurlarına iş imkanı yaratılabileceğini ifade etti.

Arslan konuşmasının devamında; özellikle aileler için barınma ve konaklama ihtiyacının en önemli sorunlardan biri olduğunu ifade ederek sadece bu gün için değil gelecekte de ihtiyaç olması halinde tahsis edilmek üzere atıl durumda bulunan  eski hizmet ofisinin misafirhane olarak kullanılabileceğini söyledi. Asgari düzeyde yapılacak tadilattan sonra buranın ihtiyaç sahibi 3-4 aileyi barındırabileceğini ifade etti. 

Ayrıca 2.yarıyıl eğitim döneminde uzaktan eğitim vereceği açıklanan Üniversiteler nedeniyle muhtemelen bir çok özel öğrenci yurdunun boş kalacağı, boş kalan yurt odalarının ihtiyaç sahibi depremzedelere tahsis edilebileceği görüşünde olduğunu bunun için NTO’ya kayıtlı özel yurt işletmecileri ile beraber çalışmaların yapılacağını söyledi.

Nazilli Ticaret Odası olarak imkan ve yetkileri dahilinde 10 ili etkileyen  Depremin mağduru olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, yapılan çalışmalara katkı vermek için gayret gösterdiklerini söyleyen Nuri ARSLAN, üyelerimizin desteği ile tüm imkanları kullandıklarını ifade etti. 

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?