07.10.2016 10. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

07.10.2016 10. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

07.10.2016 10. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

1- a) RUHSAT İŞLEMLERİ 

Ruhsat ve diğer resmi işlemlerde çok fazla prosedür olması ve işlemlerın seri ilerleyememesi söz konusudur. Belediyelerde ruhsat için başvuruların belirli bir sıra numarası ile yapılması ve bu sıra numarası ile takip edilmesi, dosyalarda bulunan eksikliklerin tek seferde incelenerek gerekirse bir resmi yazı ile toplu olarak başvuran firmaya verilmesi hem firmanın takibini kolaylaştıracak hem de işlemlerin hızlanmasını sağlayacaktır. b) 150 M2’NİN ALTINDAKİ KONUTLAR 

Gayrimenkul sektörünün gelişmesini sağlayan en önemli faktör konut satış işlemleridir.150 m2 nin altındaki konutlarda kiralama işlemlerinde KDV oranı %18 satış işlemlerinde ise %1 ‘dir. Barınma ihtiyacı insanların temel hakkıdır. Bu bağlamda konut kiralama işlemlerinde KDV oranının %1’e düşürülmesi dengesizliği giderecektir.

Konut kiralamalarında KDV oranının %1’e düşürülmesi inşaat ve gayrimenkul şirketlerini bu konuda yatırım teşvik edecektir. Bu vesileyle sistem kayıt altına alınmış olacak, sektörün gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu husus planlı şehirleşmeyi geliştirecek ve gecekondulaşmayı önleyecektir. 150m2 nin altındaki konutlarda ruhsat aldıktan sonra Maliye’den alınacak (kooperatiflerde olduğu gibi) vergi istisna belgesinin bu konutların inşaatı için mal alımlarında %17 Kdv indirimi uygulanması, bu alanda iştigal eden şirketlerin vergi yükünü hafifletecektir. Bu alanda iştigal eden şirketlerin finansman maliyetine katkı sağlayacaktır.

Konunun değerlendirilmek üzere Yönetim Kuruluna iletilmesine , oy birliği ile karar verilmiştir.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?