11.07.2017 4. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

11.07.2017 4. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

11.07.2017 4. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

  1. Yoklama ve açılış yapıldı
  2. Otomotiv servis(bakım,tamir,y.parça) işi ile 2. el araç satışı yapan (galericiler) üyelerimizden alına talep ve şikayet konuları aşağıdaki gibidir.

-Galericiliği herhangi bir vergi kaydı ve iş yerri olmaksızınherkes yapabilmektedir.

-KDV oranı ile ilgili sorunlar esnafımızı zor durumda bırakmakta ve galerici ile al-satcılararasında haksız bir durum oluşturmaktadır.

-İnternet satışları kayıt altına alınmadığından haksız rekabet oluşturmaktadır.

-Tramer kayır sorgulamaları (5664 mesaj hattı) müşterileri tam olarak bilgilendiremediğinden işlerimize engel olmakta ve sorunlar yaratmaktadır.

-Esnaf kitlesi olarak maalesef hala kamuoyunda güvenirliğimiz tartışılmakta ve esnafımızla alakası olmayan kötü niyetlibirkaç kişinin yptığı yanlışlıklar tün galericilere mal edilmaktedir.

Çözüm Önerileri:

-Kayıt dışı araç alım satımı yapan ve araçılık edenler önlenmelidir.

-Oto galeri işleten yerlerin belirli standartlara ulaşabilmesi ve kayıtsız çalışanları engellemekaçısından Oda kaydı, asgari sermaye oranı ve asgari iş yeri alanı gibi bazı kriterlerin oluşturulması amacıyla ilgili bakanlıklar ile temasta bulunulmalıdır.

-Otomobil servislerinde bilgili, konusunda uzman kişilerin çalışmasıgerektiğindne ve bu konuda teknik eleman sıkıntısı had safada bulunduğundan çok acil olarak Milli Eğitim Müdürlüğü, Meslek Lisesi Müdürlüğü ve Üniversiteler bünyesinde çalışmlar yapılmalıdır. 

Konunun ilgili Kurum ve Bakanlığa iletilmesimni, teminen Yönetim Kuruluna iletilmek üzere tavsiye kararı alınmasına

oy birliği ile karar verilmiştir.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?