Başkandan Gündem ile ilgili Açıklama

Başkandan Gündem ile ilgili Açıklama

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan son tedbirlerin; özellikle basit usul deftere tabi işyerleri ile küçük ölçekli işletmelere yönelik olduğu görülmüştür.

İşyeri kiralama hizmetindeki % 18 kdv oranının haziran 2021 dönemine kadar % 10 uygulanacağı, ayrıca % 20 olan işyeri kiraları stopaj oranının yıl sonuna kadar % 10 uygulamasının 1 haziran tarihine uzatılması ticaret odası olarak beklediğimiz, talep edilen konulardı.

Ancak kira desteği ile ilgili olarak; ödenen aylık tutarın % 50 sinin karşılanması istenmektedir. Pandemi süresi içinde kiranın en az yarısının destek kapsamına alınması halinde işletmeler için önemli bir kaynak yaratılmış olacaktır.

Yeni açıklanan desteklerin daha ziyade esnaf odasına kayıtlı işyerlerine yönelik olarak düzenlendiği görülmektedir. Esnafa verilen destek doğru ve olumlu bir adım olmakla birlikte ciro kaybı yaşayan veya kapanmak zorunda kalan işletmelerimize de acilen destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda ticaret odası üyelerinin de destek kapsamına alınması gerekmektedir. Ekonomi ve sağlık yönünden çok zor şartları yaşadığımız bu dönemde ülkemiz için hayati önemi bulunan kobilerin küçük/büyük ayrımı olmadan desteklenmesi ülkemizin geleceği açısından önem taşımaktadır.

Nuri arslan

Yönetim kurulu başkanı

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?