Konsey Toplantısı’nda Nto, Üyelerin Taleplerini Aktardı

Konsey Toplantısı’nda Nto, Üyelerin Taleplerini Aktardı

Konsey toplantısı’nda nto, üyelerin taleplerini aktardı

Nefes kredisi müjdesi

Odamız yönetim kurulu başkanı nuri arslan ve meclis başkanı gürdal yüzügüler , türkiye odalar ve borsalar birliği (tobb) başkanı rifat hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında yapılan ve türkiye ticaret odaları arasından seçilen 30 üyenin bulunduğu tobb ticaret odaları konsey toplantısına katıldı.

Odamız, tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle yaşanan ekonomik krizin en az hasarla atlatılabilmesi için üyelerinden gelen talep ve önerileri sanal ortamda aktardı. İki gün önce 365 oda ve borsa başkanının katılımı ile yapılan toplantı gündeminde yer alan talepler, ilave talepler ile birlikte tobb ticaret odaları konsey toplantısı gündeminde de dile getirildi. Odamız tarafından dile getirilen taleplerden biri olan nefes kredisinin nisan ayının sonuna kadar verileceğini, üyelerin kullanımına hazır olacağı müjdesini sayın hisarcıklıoğlu verdi.

Yapılan görüşmede sayın arslan” atılacak adımlar, ekonomimizin bu kriz ortamını en az hasarla atlatmasına yardımcı olacaktır. Üyelerimiz ile yapılan görüşmeler ve anketler sonucu değerlendirilen talepleri yetkili mercilere aktarmak için çaba sarf etmekteyiz. Bu amaçla tobb ticaret odaları konsey toplantısı’nda birçok konuyu dile getirerek üyelerimizin sesi olmaya devam ediyoruz.

Kira yardımı adı altında destek olunmalı

Konuşmasına devam eden sayın arslan” işyerleri, içişleri bakanlığının genelgesi ile kapatılıp zor durumda olan kafeler, restoranlar, lokantalar, parklar, düğün salonları, eğitim kurumları gibi üyelerimiz öncelikli olmak üzere “kira yardımı” adı altında destek olunmasını istiyoruz. Belirli süre ile yapılacak bu destek sonrası üyelerimiz mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

 1 yılını doldurmamış yeni üyelerimizin kredi başvurularından yararlanması

İşletmesini yeni açmış ve 1 yılını doldurmamış üyelerimiz, kredi fırsatlarından yararlanamamaktadır. Yeni girişimci üyelerimizin önünün açılması ve varlığını devam ettirebilmesi için teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda henüz 1 yılını doldurmamış yeni üyelerimizin de kredi başvurularından yararlanmasını talep ediyoruz.

 işe devam kredisi için müjde

Video konferansla 2 gün önce 365 oda ve borsanın katılımı gerçekleştirilen toplantıda dile getirdiğimiz işe devam kredisi’nin daha çok kaynak aktarılarak krediye ulaşamayan üyelerimize de imkân sağlanmasını talep etmiştik. Bugün tobb ticaret odaları konsey toplantısı’nda sayın hisarcıklıoğlu işe devam kredisi limitlerinin daha geniş kitlelere erişilebilmesi adına iki gün önce dile getirdiğimiz bu talebimize istinaden bakanlıklarla görüştüğünü, önümüzdeki hafta kaynak aktarılacağının müjdesini verdi.

Ayrıca, kamu bankalarının yanısıra özel bankaların da karlılık düşünmeden işletmelerimizin yanında olmasını, düşük faizli kredi seçeneklerini sunmasını talep ettiğimizi belirttik

İlan, tabela ve reklam vergilerinin alınmaması

Sayın yüzügüler” üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda haziran ayında alınan ilan, reklam vergilerinin alınmamasını talep ediyoruz.

İcra takibindeki üyelerin mağduriyetinin giderilmesi

İcra takibinde olan üyelerimizin icra takibinden dolayı bankalara kredi müracatları kabul edilmemektedir. Maliye ve sgk borçlarından muaf tutulduğu gibi bu üyelerimizin de icra takibi nedeni ile kredi başvurularının kabul edilmesini talep ediyoruz”dedi.Yapılan toplantı sonrası konuşan sayın hisarcıklıoğlu” içinde bulunduğumuz bu süreçte üyelerimizin menfaati için yapılması gerekenleri istişare ettik. Odalarımızın taleplerini de değerlendirerek, bakanlıklar nezdinde takibini yapacağız. Kamu kurum ve belediyelerin kiracılarından kira bedeli alınmaması yönündeki yönetmeliği tekrar hatırlatmak isterim. Talep edilmesi halinde odalarımız aracılığıyla tobb’a bildirilmelidir” dedi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?