Nokta Atışı İhracat Eğitimi Nazilli Ticaret Odasında Yapıldı

Nokta Atışı İhracat Eğitimi Nazilli Ticaret Odasında Yapıldı

NAZİLLİ TİCARET ODASI İLE AYDIN SANAYİ ODASI İŞBİRLİĞİNDE YAPILAN EĞİTİME TİCARET ODASINA KAYITLI FİRMALARIN İHRACAT DEPARTMANINDA ÇALIŞANLAR İLE İŞLETME TEMSİLCİLERİ KATILDI

İhracat Uzmanı Fahrettin KOŞAN tarafından verilen eğitimde; işletmelerin ihracata başlaması ve sürdürülebilir bir dış ticaret için temel olarak yapılması gereken hazırlıklar ayrıntılı olarak anlatıldı. Eğitimin adından da anlaşılacağı üzere; işletmeleri mevzuata boğmadan en hızlı ve sağlıklı biçimde ihracat yapabilir hale gelmek için ihracat altyapısının kurulması, ürünü ihracata hazırlama, pazar ve müşteri bulma gibi en çok sorulan, merak edilen konular katılımcılara anlatıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN; -kalkınmak ve ürünlerimizi değerinde satmak istiyorsak mutlaka dış pazarlarda var olmalıyız. Özellikle gıda konusunda sahip olduğumuz avantajları ihracata yansıtmak gerekiyor. Türkiye’nin resmi olarak açıklanan yıllık ihracatı yaklaşık 170 milyar dolar tutarında. Bizim bölge olarak ihracat tutarımız ise yaklaşık olarak 660 Milyon dolar. Bu kabul edilebilir bir düzey değil. Her ne kadar yatırımcının önündeki engelleri tam olarak bertaraf edemesek de üretmek için her türlü imkanımız var. Ürünlerimizi katma değer yaratacak şekilde farklılaştırmalı ve dış pazara satmalıyız.Bu nedenle Oda olarak ihracata önem veriyor, her yıl bir yurt dışı fuarında stant açmak, üyelerimizin ürünlerini tanıtmak için gayret gösteriyoruz. Bu anlamda Sanayi Odası ile müşterek yaptığımız nokta atışı ihracat eğitimi gibi ihracata yönelik faaliyetleri önemsiyor ve destekliyoruz. Fahrettin Beye emeği ve katkıları için teşekkür ediyorum- dedi.

Eğitime katılanlar; çok faydalı ve çözüm odaklı bir eğitim olduğunu, verilen pratik bilgilerin günlük hayatta aşamadıkları bir çok sorunu ortadan kaldıracağını ifade ederek her iki kuruma da teşekkür ettiler.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?