Nto Üyelerin Faaliyetlerini Devam Ettirebilmesi İçin Gerekli Kredi Seçeneklerini Tobb’a Aktardı

Nto Üyelerin Faaliyetlerini Devam Ettirebilmesi İçin Gerekli Kredi Seçeneklerini Tobb’a Aktardı

Nto üyelerin faaliyetlerini devam ettirebilmesi için gerekli kredi seçeneklerini  tobb a aktardı

Odamız yönetim kurulu başkanı nuri arslan tüm dünya gibi ülkemizin de zor süreçten geçtiği bu günlerde üyelerden gelen şikayetleri yetkili mercilere aktarmaya devam ediyor.

Bir süredir devam eden korona virüs salgını odamız üyelerini sosyo-ekonomik olarak derinden etkilemiştir. Yaşanan sağlık krizinin ekonomik krize dönmemesi için , türkiye odalar ve borsalar birliği (tobb) başkanı rifat hisarcıklıoğlu ve sayın arslan video konferans aracılığı ile bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde odamız üyelerinden gelen görüş ve şikayetler tobb a aktarılmıştı.  Buna istinaden düzenlenen toplantı video konferans aracılığı gerçekleştirilmiştir.

İşe devam kredisi nden üyelerimiz yararlanamamaktadırlar.

Yapılan görüşmede sayın arslan” kamu bankaları ekonomik istikrar kalkanı kapsamında, reel sektörün finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla, işçi çıkarmamak şartıyla %7,5 faizli “işe devam kredisi” adıyla kredi imkanı sağlanmıştır. Fakat bankalarda kredilerin temini konusunda tüm başvuruların değerlendirilememesi nedeni ile birçok üyemiz krediden yararlanamamaktadır. Şubelere gelen kredi limitleri sınırlı olup, az sayıda kişiye kullandırılmaktadır. Bundan sonraki süreçte kriterleri belirlenmiş yeni limitler tasarlanarak birçok kişinin krediden yararlanması sağlanabilir. Kısaca işe devam kredisi nden üyelerimizin de yararlanabilmesi amacıyla düzenleme yapılmalıdır.-şeklinde yaptığım görüşmede esnasında sayın hisarcıklıoğlu, %7,5 faizli kredinin daha erişilebilir hale getirileceğini belirtti. -ayrıca, kamu bankalarının yanısıra özel bankaların da karlılık düşünmeden işletmelerimizin yanında olmasını, düşük faizli kredi seçeneklerini sunmasını talep ediyoruz.

Kısa çalışma ödeneği için süreç kısaltılmalı, ödenek miktarları artırılmalı

Devletimizin işletmelerimize sunduğu “kısa çalışma ödeneği” ile birçok üyemiz başvuruda bulunmuştur. Fakat mevzuat gereği başvuru sürecindeki şartlar ve kabul edilen işyerindeki incelemeler nedeni ile nisanın ilk haftasında desteği alamayan firmalar çoğunluktadır. Kısa çalışma ödeneği sigortalı işçinin günlük ortalama brüt kazancının % 60’ı hesaplanarak ödenmektedir. Ödenen bu miktar yetersiz olup üyelerimiz mağdur olmaktadır. O yüzden içişleri bakanlığının genelgesi ile işyeri kapalı olan üyelerimiz için bu oran %100 olacak şekilde değiştirilmeli ve ödenek için uygulanan prosedürler de azaltılarak ödemeler hızlandırılmalıdır. Üyelerimizin vergi borçlarının ödenmesine de destek olunmalıdır.

Kira yardımı altında destek olunmalı

Yaşanan salgın krizi nedeni içişleri bakanlığının genelgesi ile zorunlu olarak birçok firma geçici süre ile işyerini kapattı. Açık olan işyerleri ise düşük kar marjı ile devam etmektedir. Gelirleri giderlerini karşılayamaz durumdadır. İşyeri, içişleri bakanlığının genelgesi ile kapatılıp zor durumda olan üyelerimiz öncelikli olmak üzere “kira yardımı” altında destek olunmasını istiyoruz. Belirli süre ile yapılacak bu destek sonrası üyelerimiz mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

100.000.-tl ye kadar nefes kredisi kullandırılması

Üyelerimizin içinde bulunduğu bu zor zamanda, üç ay geri ödemesiz bir yıllık nefes kredisi imkanının verilmesini talep ediyoruz. Amacına uygun ve kesin hükümlerle belirlenmiş esaslar dahilinde hazırlanacak nefes kredisinin düzenlenmesini talep ediyoruz. İçişleri bakanlığı tarafından işyerleri kapatılan üyelerimizin nefes kredisinden öncelikli olarak yararlandırılması sağlanmalıdır.

Amacımız üye memnuniyeti sağlamak. Sağlanacak kaynaklar ile ne kadar çok üyeye ulaşılırsa bu darboğazdan en az hasarla çıkılması mümkün olacaktır. Atılacak adımlar, ekonomimizin bu kriz ortamını en az hasarla atlatmasına yardımcı olacaktır. Tobb başkanı rifat hisacıklıoğlu’na aktardığımız konuların takipçisi olacağız”dedi

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?