Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan Nysa Çilek Festivaline Katıldı.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan Nysa Çilek Festivaline Katıldı.

30 Nisan-05 Mayıs tarihleri arasında yapılan 50. Uluslararası Sultanhisar-Atça Nysa Çilek, Tarım Kültür ve Sanat Festivaline CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ve Sultanhisar Kaymakamı Rasim Belge katıldı. İlk olarak İstasyon Meydanından kent merkezine kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

  Bu festivalle üretimi taçlandırmayı çalıştık

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, ilçe sınırlarında üretilen çileğin sınırları aşan bir potansiyeli olduğunu söyledi.” Sultanhisar’da zaman içinde meydana gelen iklim değişikliği şeftali, portakal, mandalina ağaçlarından yeterli kazanç sağlanamayınca toprak ziraatına geçilmiş 1970’li yıllardan itibaren Profesör Doktor Nurettin Kaşgalı’nın önderliğinde çilek üretimine başlanmıştır. 1980 yılından itibaren de çilek üretimi hız kazandı. Sultanhisar çileği bölge halkının temel geçim kaynağıdır. Ayrıca üretilen çileğin yüzde 70’nin Rusya ve Ukrayna’ya gönderilmektedir. Birçok ailenin istihdam kapısıdır. Bu yıl 50. Sini düzenlediğimiz bu festivalle üretimi taçlandırmayı çalıştık” dedi.

Yurt dışından katılan KKTC, Gürcistan, Bosna Hersek halk oyunları ekipleri ve Ankara Kuzey’in Uşakları, Gaziemir Halk Oyunları Ekibi, Goca Beşli Halk Oyunları ekibinin yaptığı gösterileri beğeniyle izledi. Gösterilerin ardından çilek konulu resim yarışmasında dereceye giren 1’inci Sarp Bartu Tunca, 2’nci Zihni Utkan Yağcı, 3’üncü Rabia Çetintaş’a ödülleri verildi. 

Çilek Gibi Katma Değeri Yüksek Ürünlere Öncelik Vermeliyiz.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan “Her yıl çeşitli etkinlikler ile tekrarlanan bu organizasyonun bölgemiz tanıtımına çok önemli katkısı olduğuna inanıyorum. Yapılan sosyal etkinlikler ve konserler bölgede yetişen, uluslararası üne sahip çileğin daha çok tanınmasını ve talep edilmesini sağlamaktadır. Bu etkinin daha çok olması ve daha çok katma değer yaratılması için de ürünün sadece taze meyve olarak değil, işlenmiş vaziyette çilekten mamul çeşitli ürünler halinde piyasaya çıkarılmasında fayda görüyorum. Tarım ürünlerimizi sadece taze olarak yılın birkaç ayında değil, senenin tüm aylarında işleyebilecek, pazara farklı gıda ürünleri verebilecek işletmeler kurmadığımız sürece istenilen gelir seviyesine hiçbir zaman ulaşamayacağımız kanaatindeyim. Bölgenin ticaret odası olarak; 2013 yılından itibaren düzenli bir şekilde yurt dışı gıda fuarlarında stant açıyor, isteyen üyelerimizin ürünlerini sergiliyor, ihracatlarını kolaylaştırıyoruz. Yapılan bütün projelerde, Oda adına hazırlanan bütün görsellerde yerli ürünlerimize mutlaka yer veriyoruz. Atça ve Sultanhisar verimli toprakları, tarihteki kahramanlıkları ve çalışkan insanları ile bölgemizin en önemli yerleşim ve tarım alanlarındandır.  Burada yapılacak her faaliyet, burada yapılacak her yatırım bölgemiz insanının refah düzeyini doğrudan etkileyecektir. Bu yıl 50.si düzenlenen uluslararası Sultanhisar-Atça Nysa Çilek Tarım Kültür ve Sanat Festivalinin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?