Simge Pastanesi – Huriye Esgi

Simge Pastanesi – Huriye Esgi

  • KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

1977 Karacasu doğumluyum. İlköğretim mezunu olup, 1988’den 2003 yılına kadar eczacı kalfası olarak çalıştım. 1998’de pasta ustası Hüseyin Bey ile evlendim. Biri kız, ikisi erkek üç çocuk annesiyim. 2003 yılından beri pastacılık mesleğinde eşimle birlikte çalışmaktayız.

  • FİRMANIZIN KURULUŞ ÖYKÜSÜNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

İş yerimizi ilk olarak, 2003 yılı şubat ayında Nazilli merkezde Atatürk Bulvarı’nda açtık. Ben eczane kalfasıydım. Pastacılık, eşimin mesleği idi. Eşim, 1986 yılında pastacılığa başlamış, çıraklıktan gelme bir ustadır. Onun meslek tecrübesi, benim esnaflık birikimimle birleşerek bizi bu günlere getirdi. 2012 yılında eşimin daha önceleri usta olarak çalıştığı (1997-2000) “Burçak Unlu Mamuller”in yerini alarak, Nazilli Ticaret Odası’na üye olduk. 4 şube ve 25 personel ile çalışmalara devam ediyoruz. 2003 yılında hizmete başladığımız yıldan beri, Nazilli ve çevre ilçelerde firma olarak hep ilklerin öncüsü ve ilk üreteni olmuştuk (maket düğün pastaları, şeker hamuru kaplamalı pastalar vs.)

  • NAZİLLİ VE BÖLGEMİZİ SEKTÖRÜNÜZ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ ?

Pastacılık ve fırıncılık sektörü, sorunların en fazla; rekabetin en yoğun yaşandığı meslek dallarından birisidir. Nazilli Ticaret Odası, muhtelif mesleklerde yaşanan sorunlar için, kanunların el verdiği ölçüde elinden gelen her türlü hizmeti verme gayretinde olan bir meslek kuruluşudur. Komite üyesi olarak talep ettiğimiz girişimlerin gerçekleşmesinden, bayan girişimciler kurulundaki faaliyetlerden ve katıldığımız çalışmalarda odamızın bir temsilcisi olarak yer almaktan çok memnunuz.

  • MESLEĞİNİZİN ZOR VE KOLAY YÖNLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

Mesleğimiz bütün hizmet ve üretim sektörlerinde olduğu gibi, çeşitli zorlukları olan bir meslek dalıdır. Bir müşterimizin: “Ürününüzü çok beğendik, elinize sağlık” demesi ile çok büyük mesleki bir haz almak üzerine kurulu olan, mesleki prensibimiz mevcuttur. Ancak mesleğimiz küçük ve orta ölçekli işletme boyutundadır. Küresel sermaye, market ürünleri ve fabrika üretimi ürünlerin kıskacı altında sektörümüz zorlanmaktadır.

  • İŞİNİZİ KURARKEN HERHANGİ BİR DEVLET DESTEĞİ ALDINIZ MI ?

İş yeri açma aşamamızda herhangi bir devlet desteği almadık. Ancak dönem dönem açılan KOSGEB can suyu kredilerinden faydalandık. Odaya üye oluşumuz bizim mesleğe bakış açımıza ve misyonumuza çok şeyler kattı. Bir çok gezi, fuar veya destekten haberdar olmamıza vesile oldu. Nazilli Ticaret Odası üyeliğimiz ile beraber yurtiçinde İstanbul, Bursa fuarlarına katıldık. Yurtdışında Paris, Brüksel, Köln, Amsterdam gibi şehirlere odamızın gerçekleştirdiği fuar gezileri sayesinde katıldık. Mesleki ufkumuzun genişlemesi de böylece sağlanmış oldu.

  • SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR ?

Nazilli Ticaret Odası meslek komitemizdeki girişimimiz ile, TV haberlerinde mesleğimizin rencide edilmesini ve sürekli karalamaya gidilmesini engelledik. Komite arkadaşlarımıza ve desteğinden dolayı Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’a çok teşekkür ediyoruz.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?