TOBB’DA EML Toplantı

TOBB’DA EML Toplantı

MESLEK LİSELERİNDE AB (AVRUPA BİRLİĞİ) MODELİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN MEB (MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI), TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İLE TOBB-ETÜ (TOBB EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ) İŞBİRLİĞİ PROTOKOLU İMZALANDI

ODAMIZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI NURİ ARSLAN’IN DA KATILDIĞI İMZA TÖRENİNDE MESLEK LİSELERİNİN SEVK VE İDARESİNDE BUNDAN BÖYLE TİCARET ODALARI DA YER ALACAK.   

Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre edecek proje için adım atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla düzenlenen törende imzalandı. Hisarcıklıoğlu protokolü, ‘hem eğitim sistemi hem de iş dünyamız için tarihi bir gün’ olarak değerlendirirken, “Yıllardır dile getirdiğimiz ama bir türlü hayat geçiremediğimiz bir adım atıyoruz. Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz” dedi. ​

Bu vizyoner adımın atılmasında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katkılarının önemli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İş dünyasından gelen bir Bakanın farkını ve ezberleri nasıl bozduğunu gördük. Böyle hayırlı bir işe öncü olduğu için kendisini hep birlikte tebrik etmek, alkışlamak istiyorum” diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da “Ekonomimizin itici gücü olarak TOBB’un varlığı ve bu birlikle bizim işbirliğimiz son derece hayati bir önem taşıyor. Bu önemi ekonomi ve eğitim arasındaki ilişkiyle doğrudan doğruya ifade ediyoruz. Çünkü eğer ekonomide bir orta gelir tuzağından söz ediliyorsa bu aslında orta eğitim tuzağıdır. Yani eğitimimiz iyileşirse ekonomimiz iyileşecek mesajı bize verilir. Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Burada aslolan mesleki ve teknik eğitimdeki bakış açısındaki dönüşümdür kanaatimce. Bu dönüşüm çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimin ders çizelgeleri, öğretmen eğitimleri, buradaki iş ve işlemlerin yürütülmesi, üretim bazlı bir öğretime geçilmesi bunların hepsi mesleki eğitimde paradigmanın dönüştüğünü değiştiğini değişeceğini gösteriyor. Bu bizim MEB bünyesinde aldığımız kararlarla değil, oda temsilciliklerimizin gayretleriyle milli eğitim müdürlüklerimizin okul müdürlerimizin gayretleri belli bir noktaya taşınacak bir husustur. Bundan dolayı da bu gayretleri esirgemeden muhakkak suretle bu desteklerimizi ortaya koymak zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Yönetim Kurulu Başkanımız Nuri Arslan

Bölgemizi temsilen toplantıya katılan Nuri Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar her ortamda ve toplantıda dile getirdiğimiz konulardan birisi de Endüstri Meslek Liselerinin (EML) ülkemiz kalkınması için taşıdığı önem ve EML mezunlarına duyulan ihtiyaç idi.  İmzalanan bu protokol ile Meslek Lisesi öğrencilerinin bölge sanayisi ve ticaretinin ihtiyacı doğrultusunda eğitim almaları, daha okulda iken teknolojik yenilikleri uygulayacak olmaları hedeflenmektedir. Bizim de en büyük hedeflerimizden birisi budur. Meslek Liselerinin sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim vermesini, yeni teknolojileri barındıran bir seviyeye çıkarılmasını, mezunlarının aranan/tercih edilen kişiler olmasını sağlamak istiyoruz. Endüstri Meslek Liseleri bu ülkenin geleciğidir. Bu protokol umarım düşüncelerimizi gerçekleştirmek için gerekli fırsatları bize verecektir. TOBB Başkanı Sn. HİSARCIKLIOĞLU’ na ve Sayın Milli Eğitim Bakanımıza gayretleri ve sesimize kulak verdikleri için tüm üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?