YÜKSEK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

YÜKSEK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıya İstişare Kurulu üyeleri ile Odamız Meclis üyeleri iştirak ettiler

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN riyasetinde yapılan toplantıda bölgenin kalkınmasına katkı yapacak ticari, sanayi ve hizmet sektörüyle ilgili yapılması gereken çalışmalar değerlendirildi. 

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda yapılan değişiklik ile; bölgemizdeki Bozdoğan, Sultanhisar, Yenipazar, Kuyucak, Karacasu ve Buharkent ilçelerinde yapılacak yatırımlar için 3.bölge destekleri uygulanacağı ilan edilmiştir. Bu olumlu gelişmeyi desteklememize rağmen aynı bölge içinde yer alan Nazilli’nin kapsam dışı bırakılması, eskisi gibi 2.bölge desteklerinden faydalanacak olması anlaşılamamış, yapılan müzakerede Nazilli’nin de 2.bölge desteklerinden faydalanmasının gerektiği ifade edilmiştir. 

Toplantıda bölgemizin kalkınması için yapılması gereken çalışmaların başında; Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Nazilli Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu ve diğer MYO’nın gelişmesi, öğrenci sayılarının artması için yapılması gerekenler olduğu tespiti yapıldı. 

Nuri ARSLAN konuyla ilgili yaptığı konuşmada; üniversite yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde; fakülte ve diğer okulların ihtiyaçlarının karşılanması için sürdürülebilir bir sistem kurularak bu okulların desteklenmesi, acil ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini ifade ediyorlar. Bu konu sadece sadece ticaret odası veya birkaç yurt sahibinin çözüm bulacağı bir konu değil diye düşünüyorum. Nazilli ve çevre ilçelerdeki tüm Odalar, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve işletme sahiplerinin üniversiteye sahip çıkması gerekiyor. Öğrenci sayısı azalıyor diye şikayet ediyoruz ama bunun sebeblerini araştırmıyoruz, sorunların ortadan kaldırılması için gayret göstermiyoruz. Samimi olarak herkes elini taşın altına koyması lazım. Yüksek Öğretim Kurumunun önümüzdeki dönemlerde; okulların sayısından ziyade eğitim kalitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yapacağını duyuyoruz.  Bu nedenle Nazilli için konuşursak; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunu özellikle geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken bir okul olarak görüyorum. Uzun Yaşamın Merkezi Nazilli’de Yaşlı Bakım Merkezi önem arz etmektedir. Nazilli’nin gelecekteki bir çok yatırımı bu konuyla ilgili olacaktır. O nedenle vakit kaybetmeden  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu  Yaşlı Bakım Merkezi ve diğer bölümlerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum-dedi. 

Pandemi sürecindeki tehlikenin ve yarattığı olumsuz havanın ekonomi üzerindeki etkilerinin devam ettiği, ekonominin can damarı olan üretim ve imalat sektörlerine daha çok önem verilmesi gerektiği söylendi. Üretici ve imalatçılar içinde ihracat ağırlıklı çalışan Kobilerin teşvik ve desteklerden en azından bu süreç boyunca bölge/derece farkına bakmaksızın daha fazla yararlandırılması istendi.  

2020 yılında yaşadığımız iktisadi küçülmenin etkilerinin esas 2021 yılının ilk aylarında hissedileceği ifade edilirken; ekonomik tedbirlerin şimdiden alınması ve pandemi krizinin daha büyük kayıplara yol açmaması için bugünden bazı destekleme ve önlemlerin hayata geçirilmesinin zorunlu olduğu konuşuldu. 

Toplantıda Nazilli Sümer Kampüsünün geçmişte sit alanı ilan edilmesi nedeniyle binaların ve altyapının kullanımında sıkıntı yaşandığı, en küçük bir müdahale için bile Anıtlar Yüksek Kurulundan izin alınması zorunluluğu nedeniyle bir çok işin aksadığı ifade edildi. 

Toplantıda  ayrıca; sadece bölgemiz değil ülkemiz için de stratejik önemi olan incir için destekleme primi olmadığı, bu konuyla ilgili Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nezdinde talepte bulunulması gerektiği yönünde tavsiye kararları alındı. 

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?