27.01.2016 11. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

27.01.2016 11. Meslek Komitesi Toplantı Karar Tutanağı

1- Üyelerimizden alınan görüşlerin değerlendirilmesi neticesinde; özellikle gıda üretimi konusunda merdiven altı olarak tabir edilen kayıt dışı bir çok imalathanenin var olduğu bu tür girişimlerin piyasadaki fiyat dengesini bozduğu, ayrıca kayıt dışı olduğundan her türlü denetimden uzak çalıştıkları anlaşılmaktadır. Bu tür kayıt dışı çalışan imalathanelere yönelik tespit ve denetim için bölgemizdeki tüm kurumların işbirliği için Yönetim Kuruluna sunulmak üzere tavsiye kararı alınmasına. 

2-Meslek grubumuzdaki Zeytinyağı Fabrikalarının Karasu problemi devam etmektedir. Zeytinyağı üretiminde bir yan ürün olarak ortaya çıkan karasu zeytinden zeytinyağı elde etme işlemi sırasında çıkan bir üründür. Bileşimi, içindeki yağ oranı ve etrafa yaydığı koku sebebiyle çevre açısından önemli bir kirlilik riski taşıdığı ifade edilmektedir. Ancak bu güne kadar (İspanya ve İtalya dahil) hiçbir ülkede karasuyun bertaraf edilmesiyle ilgili bir çözüm bulunabilmiş değildir. Bakanlığın zeytinyağ fabrikalarına kestiği yüksek para cezaları sektörü durma noktasına getirecektir.

Konunun Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde çözümü adına girişimde bulunulması için Yönetim Kuruluna sunulmak üzere tavsiye kararı alınmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?