Pakistan’a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller Hakkında

Pakistan’a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller Hakkında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nden alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısının Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN eş başkanlığında 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad’da gerçekleştirildiği ve Ticaret, Hazine ve Maliye, Dışişleri, Milli Savunma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarının ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanına eşlik ettiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planının devlet başkanları tarafından imzalandığı ve toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan Ticaret ve Yatırımlara ilişkin eylemlerin Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edildiği belirtilmektedir.
Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesinin planlanacağı ifade edilmektedir.
SEÇ Eylem Planı’nın Ticaret alt başlığının 2. maddesi; “Elimination of Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on TBT and SPS measures: Both sides have agreed in principle to eliminate Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on Technical Barriers to Trade (TBT) and Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS) including collaboration between national accreditation bodies, accredited and/or
authorized certification bodies, testing laboratories and centers.” şeklindedir.

Bu eylem maddesi çerçevesinde önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek temaslarda Pakistan yetkililerine iletilmek üzere firmalar tarafından Pakistan’a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan “Tarife Dışı Engel” olarak nitelendirilebilecek hususların TİM’e ve aynı zamanda

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?