SANAYİ SİCİL BELGESİ SAHİBİ İŞLETMELERİMİZİN DİKKATİNE 2022 DÖNEMİNE AİT YILLIK İŞLETME CETVELİ HAKKINDA

SANAYİ SİCİL BELGESİ SAHİBİ İŞLETMELERİMİZİN DİKKATİNE 2022 DÖNEMİNE AİT YILLIK İŞLETME CETVELİ HAKKINDA

6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz İl Müdürlüğümüze elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabilecekler, sistemden Sanayi Sicil Belgelerini (e-belge) pdf formatında indirebilecek ve çıktı alarak kullanabileceklerdir.

6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanununun 5. maddesi gereğince; İşletmeler bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetvelini –Sansic (B) her yıl Nisan ayı sonuna kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine vermek zorundadır. 

Sanayi sicil kaydı bulunan işletmeler 2022 yılı yıllık işletme cetvellerini 30 Nisan 2023 tarihi sonuna kadar (Söz konusu tarihin bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 2 Mayıs 2023 tarihi sonuna kadar) https://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresinden firma yetkilisinin e-devlet şifresi ile sisteme girmeleri gerekmektedir. Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini eksiksiz olarak girmeleri, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında İl Müdürlüğümüze gelmeden 444 61 00 no’lu telefondan (Taşra teşkilatı için 2, ardından Aydın için 09 tuşlanarak) ulaşmaları gerekmektedir. 

Süresi içerisinde Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen firmalar hakkında 6948 sayılı Kanunun 9. maddesi uyarınca 2023 yılı için 5.252,00 TL İdari Para Cezası uygulanması zorunluluğu bulunmaktadır.


     Aydın Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğün’ den Önemle duyurulur.                                

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?