Sofya Sınır Kapısındaki Laboratuvarın Açılışı

Sofya Sınır Kapısındaki Laboratuvarın Açılışı

Bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan tırların numunelerinin Kapitan Andreevo Sınır Kapısında incelenmesine olanak sağlayacak bir laboratuar 29/02/2024 tarihinde faaliyete başlamıştır.

Anılan laboratuvar özellikle yaş sebze ve meyve nakliyecilerimizin sınırda bekleme sürelerini azaltacak, ihracatçılarımızın maliyetlerini düşürerek rekabet güçlerini artıracak ve de genel olarak sınır kapılarında daha fazla yük aracı işleminin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Diğer taraftan, mezkur laboratuvarda günlük 30 – 40 numune işlenmekte, numunelerin ürünlere bağlı olmakla birlikte 3 – 8 saat arasında analiz edilmekte, cihazların yeni olması sebebiyle Mart ayının sonu gibi optimal kapasiteye ulaşılması beklenmekte, optimal kapasitenin ise günlük yaklaşık 80 numunenin analiz edilmesidir.

Bu itibarla, söz konusu duruma ilişkin olarak anılan ülke ile işbirliği yapan üyelerimiz ilave bilgi için ilgili Ticaret Müşavirliğimiz (sofya@ticaret.gov.tr ) ile temasa geçilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

İlgili üyelerimize duyurulur.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?