T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığının Tarım Ve Hayvancılık Faaliyetlerinde Bulunanların Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında

T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığının Tarım Ve Hayvancılık Faaliyetlerinde Bulunanların Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında

Sayın üyemiz,

T.c. tarım ve orman bakanlığının resmi web sitesinde 15.04.2020 tarihinde yapılan açıklamada;

Gıda tedarikinde ya da tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bir dizi önlem alındığı bu kapsamda tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunanların sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağı belirtilerek, muafiyet kapsamına alınan gruplar aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

  • “reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan (et, balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri) grupların ünitelerinde çalışanlar ile un ve makarna sektöründe çalışanlar, hafta sonu üretimlerine devam edebilecekler. 
  • Perakende sektöründe de sorun yaşanmaması için pazar akşamı saat 18.00 den sonra haller ve marketlerin depoları, mal kabul üniteleri açık olacak. Buralarda çalışanlar, iş yerlerine ulaşımda sorun yaşamayacaklar. 
  • Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da veteriner hekimler, hafta sonu uygulanacak olan iki günlük sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklardır. İl ve ilçelerde, köylerimizde üreticimize ve besicimize ulaşımda bir problem yaşamayacaklar. 
  • Veteriner hekimlerine ait klinik, poliklinik, hastaneler ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler. 
  • Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağının, genelge ile istisnai kapsamında olacak bir grup da tarım ve hayvancılık üretimindeki çiftçiler üretimlerini aksatmadan devam edebileceklerdir.  
  • Aynı şekilde, mevsimlik işçilerin koordinasyonu il valilerine verilmiş olup hijyen ve sağlık önemleri, il ve ilçe pandemi kurullarınca takip edilmektedir. Barınma ve diğer ihtiyaçlara ilişkin önlemler alınmaya devam edilmektedir.
  • Üretimin aksamaması için gerekli ihtimam gösterilecektir ancak üreticiler veya veteriner hekimlerin bulundukları yerlerde herhangi bir sıkıntı olması halinde mülki amirlere (kaymakamlık, valilik, tarım ve orman il, ilçe müdürlükleri) başvurabileceklerdir.

Bilgilerinize sunarız.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?