Nazilli İl Olsun Platformu Nazilli Ticaret Odası Koordinatörlüğünde Toplandı

Nazilli İl Olsun Platformu Nazilli Ticaret Odası Koordinatörlüğünde Toplandı

Nazilli Ticaret Odası koordinatörlüğünde yapılan toplantıda yedi ilçe tek yumruk oldu

Toplantıya; Bozdoğan,Buharkent,Karacasu,Sultanhisar,Yenipazar ve Nazilli  Belediye Başkanları ile Kuyucak Belediye Başkan Yardımcısı katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Nazilli Belediyesinde yapılan toplantıda alınan ortak kararda; Nazilli Ticaret Odasının yetki ve sorumluluk alanının yedi ilçeyi de kapsaması ve siyaset üstü bir kurum olması nedeniyle platform çalışmalarının Ticaret Odası ev sahipliği ve koordinatörlüğünde yapılması  kabul edilmişti.

Nazilli Ticaret Odası Konferans Salonunda yapılan toplantıda Belediye Başkanlarından ayrı belediye meclis üyeleri, baro temsilcisi, muhtarlar, esnaf odaları ve meslek odalarının temsilcileri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, Nazilli Kent Konseyi temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile Nazilli İİBF’den öğretim görevlileri katıldı.

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN açılış konuşmasında;

Aydın’ın doğusu olarak tanımlanan Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve  Nazilli İlçeleri, 1990 lı yılların ikinci yarısından itibaren özellikle ekonomik anlamda zayıflamaya, sermaye ve gelir kaybına uğramaya başlamıştır. Nazilli ve çevre ilçelerimizin refah düzeyi düşmüştür. Ayrıca Aydın ilinin büyükşehir yasası kapsamına alınmasının ardından kamu gelirlerinin paylaşımı ve dağıtımıyla ilgili şikayetler artmıştır. İlçe belediyeleri almaları gerektiğini düşündükleri pay ve gelirlerden mahrum olmuşlardır. Genel anlamda büyükşehir yasasıyla böyle bir ortamın amaçlanmadığı tahmin edilmekle beraber, Aydın gibi gelişmiş ilçelere ve ilçelerdeki yoğun nüfusa sahip olan iller için büyük şehir yasasının uygun olmadığı, olumlu sonuçlar vermediği, yeni durumun eskiyi aratır hale geldiği tecrübeyle sabittir. Ancak bu tespitlerimiz kesinlikle kişiler ile ilgili değildir. Makam sahiplerini eleştirmek, kurumları hedef göstermek gibi bir çabamız ve niyetimiz kesinlikle bulunmamaktadır. Çok net bir şekilde; Nazilli ve altı ilçemiz ile ilgili; sistemden ve mevzuattan kaynaklanan sorunlar nedeniyle çare aradığımızı söylemek istiyorum.

Nazilli il olsun platformu olarak; Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve  Nazilli  ilçelerinin, kendi yol haritasını, kendi kaderini belirleme zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Eskiye göre yerinde saydığını söylediğimiz Nazilli bu gün bile 40 il merkezinden daha büyüktür.

Ancak Nazilli il olacaksa bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da komşu ilçeleri ve köyleri ile birlikte var olacaktır. Nazilli’nin vilayet olması konusunda birlikte hareket edeceğiz. Zorlukları nasıl birlikte omuzladıysak sefayı da birlikte süreceğiz. Nazilli’nin kazanımları hiç şüphe yok ki komşu  ilçelerimizin de kazanımı olacaktır. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Eğer bu birlikteliğimizi koruyamazsak ve bu fırsatı kaçırırsak; çocuklarımıza, torunlarımıza bunun hesabını veremeyiz-dedi

Sırayla konuşan Belediye Başkanları da; altı İlçe olarak Nazilli’nin il olmasına tam destek verdiklerini, büyükşehir yasası ile belediyelerin önemli bir gelir kaybına uğradığını, hizmet verme noktasında maddi zorluklar yaşadıklarını ifade ederek, özellikle sonradan mahalle yapılan köylerin bu durumdan en çok mağdur olan yerler olduğunu belirttiler ve bu durumun ancak Nazilli’nin il olması ile aşılabileceğini söylediler.

Nazilli İl Olsun Platformu olarak çalışmaların devam ettirilmesine oy birliği ile karar verildi. Geniş katılımlı toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?