NAZİLLİ TİCARET ODASI 1.MESLEK GRUBU 2024 YILI ÜYE BULUŞMA TOPLANTISI NAZİLLİ KAYMAKAMI SEDAT SIRRI ARISOY’UN KATILIMI İLE YAPILDI

NAZİLLİ TİCARET ODASI 1.MESLEK GRUBU 2024 YILI ÜYE BULUŞMA TOPLANTISI NAZİLLİ KAYMAKAMI SEDAT SIRRI ARISOY’UN KATILIMI İLE YAPILDI

Toplantıda Üretim, İmalat, Sanayi ve Madencilik Sektöründe Nazilli’de faaliyet Gösteren Firmaların Temsilcileri Bir Araya Geldi

 Üyeler Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN ile Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin EREN tarafından karşılandı.

1.Meslek Grubunda 15 Yıl ve üzerinde Ticaret Odası kaydı bulunan üyelere Teşekkür Belgeleri takdim edildi

               Toplantıda; Bölge ekonomisini konu alan Nazilli bölgesi tanıtım filminin ardından Oda tarafından tespit edilen sorunların yanında üyelerden alınan talepler dikkate alınarak oluşturulan sorunlar dosyasıyla ilgili lobi faaliyetleri ve üst düzey yetkililerle yapılan görüşmeleri içeren tanıtım ve bilgilendirme videosu gösterildi.

               Nazilli Ticaret Odası faaliyetlerinin üyelerin talep ettiği, çözülmesini istediği sorunlardan oluştuğu irdelendi.

Nuri ARSLAN;  Üyelerimizle İletişimi Güçlendirmemiz Gerektiğini Düşünüyoruz

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nuri ARSLAN; “Öncelikle davetimize icabet eden Kaymakamımız Sedat Sırrı ARISOY’ a  hoşgeldiniz diyor toplantıya katılım gösteren siz üyelerimize Yönetim Kurulu ve Oda Meclisim adına teşekkür ediyorum.

Ticaret Odası yönetimi olarak sizlerle daha güçlü bir şekilde iletişim kurmamız gerektiğini düşündük. Odanın faaliyet ve projeleri hakkında sizleri bilgilendirmek aynı zamanda sizlerin görüş ve isteklerini bire bir yüz yüze öğrenmek için bir araya geldik. Odanın faaliyetlerini üyelerimizin sorun ve taleplerine göre planlıyoruz.  Sorunlarımızı başta Odalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklar ve Ankara’da yapılan tüm toplantılarda dile getiriyorum.

Her toplantıda söz alıyor ve konuları aktarıyorum. Bu nedenle hizmetlerimizin odak noktasını sizlerin görüş ve talepleri oluşturmaktadır.  

Kurulmasına Teşebbüs Edilen Nazilli 2.Organize Sanayi Bölgesi İle Mevcut OSB nin Genişleme Alanı Çalışmaları İçin Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı ARISOY’ a NTO Yönetimi Ve Üyelerimiz Adına Teşekkür Ediyorum.

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; Halihazırda faaliyetine devam eden Nazilli Organize Sanayi Bölgesi Genişleme Alanı ile kurulmasına teşebbüs edilen Nazilli 2.Organize Sanayi Bölgesi için Kaymakam Sedat Sırrı ARISOY’ a teşekkür ediyorum. Her iki konu da Nazilli Bölgesinin kalkınmasına çarpan etkisi yapacak girişimlerdir. Nazilli 2.OSB gerçekleşmesi halinde bölgemizin en az 20 yıllık sanayi alanı ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bununla birlikte 2.OSB nin yanında yeni bir Sanayi Sitesi kurulmasının da gerekli olduğuna inanıyorum.

Zira alan ile ilgili yer sıkıntısı yoktur. Sanayi Tesislerinin tedarikçisi konumunda olan küçük ve orta ölçekli sanayi işyerlerinin varlığı ve OSB ‘ye yakınlığı hayati derece önemlidir.

Henüz kurulma aşamasında olan 2.OSB alanının bir kısmının sanayi sitesi için planlanması halinde örnek bir Sanayi Bölgesi olacağına inanıyorum.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Nazilli Ticaret Odası olarak gerçekleşmesi için çalıştığımız, her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sisteminin Ticaret Odası üyeleri için de uygulanması gelmektedir.

Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen düşük faizli uzun vade ödemeli esnaf kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalandırılmaması anayasal bir eşitsizliktir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği yapılması veya yeni bir sistem kurulması için çalışıyoruz.

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

               Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. Çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Üretimin her safhasında meslek eğitimi almış gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu konuda gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte üretim konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz. 

               Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir. Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir.

               Hem ülkemizin geleceği için hem de gençlerimize sağlam bir gelecek hazırlamak için mesleki eğitime önem vermeliyiz. Ben bu anlamda meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

TİCARET ODASI HİZMET BİNASI ÜYELERİMİZİN HİZMETİNDEDİR

Nazilli Ticaret Odası Hizmet Binası göreve geldiğimiz dönemde planladığımız ilk projelerden birisidir. Odanın eski hizmet ofisi ile şimdiki binanın fiziki şartları arasında kıyas bile yapılamamaktadır. O ofiste üyelerimizin yararlanabileceği, toplantı ve iş görüşmelerini yapabilecekleri en küçük bir alan yoktu. Şimdi ise 500 kişilik bölgenin en büyük konferans salonundan çeşitli büyüklükteki dersliklere varıncaya kadar tüm olanaklar üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Tüm iş görüşmelerini, toplantılarını ve eğitimlerini ücretsiz olarak NTO hizmet binasında yapabilirler.

ODA BELGELERİNDEN ÜCRET ALMIYORUZ

2013 yılından bu güne kadar sizlerden yaklaşık 8 Milyon 500 Bin TL tutarında belge ücreti tahsil etmedik, diğer ifadeyle bu miktarda bir gelirden feragat ettik. Üyelerimizin en fazla ihtiyaç duydukları Oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi vb belgelerden ücret almıyoruz. Yalnız Ticaret Bakanlığına bağlı olan Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından alınan Harçlar bu muafiyetin dışındadır. Tescil Harçları Bakanlık adına Oda tarafından tahsil edilen bizin herhangi bir tasarrufumuzun olmadığı giderlerdir. Bu nedenle yanlış bir algıyı düzeltmek isterim. Ticaret Sicilinde yapılan tescil işlemleri nedeniyle alınan harç ve giderlerin tamamı Nazilli Ticaret Odasına ödeniyor gibi yanlış bir anlayış var. Bu ücretleri biz Bakanlık adına emaneten tahsil ediyoruz ve almamak gibi bir yetkimiz yok.

ÜYELERİMİZİN TALEP ETTİĞİ BİR ÇOK HİZMETİN ODA BÜNYESİNDE VERİLMESİNİ SAĞLADIK

Emlakçılık ve Galericilik ile Ağır ve Tehlikeli İşler için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri sınav ve belgelendirme hizmetini Meybem A.Ş işbirliğinde 2017 yılından beri NTO bünyesinde veriyoruz.

Yakın zamana kadar Aydın merkez dışında herhangi bir kurumdan alınması mümkün olmayan K belgesi hizmeti yetkisinin NTO ya verilmesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TOBB nezdinde mevzuat değişikliği yapılmasını sağladık. Odamız bir çok ilçe odasında bulunmayan K Belgesi hizmeti vermektedir.

Sayısal Takograf Kartları için Dijital Ehliyet Hizmeti veriyoruz. 2023 yılına kadar Aydın veya Denizli’ye gidilmesi gereken Dijital Ehliyet Başvuru ve teslim işlemleri Odamız tarafından yürütülmektedir.   

 Değerli Üyelerimiz sizlerden gelen talep ve sorunların ilgili makam ve yetkililere iletilmesi hususu en fazla gayret gösterdiğimiz konuların başında gelmektedir. Bize ilettiğiniz veya bizden talep ettiğiniz her sorun mutlaka başta Bakanlıklar olmak üzere ilgili makam ve yetkililere mutlaka iletilmektedir.

Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki; talep edilen her hususu gerçekleştirme veya kanunu değiştirme yetkimiz yok. Ancak hazırladığımız ve sürekli güncellenen Sorunlar Dosyası vasıtası ile iştirak ettiğimiz her platformda bu sorunları dile getiriyor ve talep ediyoruz.         

Sorunların çözümü için çaba göstermeyi sürdüreceğiz. Üye buluşma toplantılarımız devam edecektir. Ancak siz üyelerimizin sorunların aktarılması konusunda daha katılım göstermesini bekliyoruz. Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir. Allah yar ve yardımcınız olsun. Hepinize hayırlı kazançlar ve sağlıklı günler diliyorum- dedi.           

               Toplantı 15 yıl ve üzerinde kaydı olan üyelere teşekkür belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?