Nazilli Ticaret Odası Nazilli İlçe Başkanlığı Tarafından Organize Edilen Yerelden Genele Esnaflarımızın Sorunları Ve Çözümleri’ Konulu Toplantıya Katıldı

Nazilli Ticaret Odası Nazilli İlçe Başkanlığı Tarafından Organize Edilen Yerelden Genele Esnaflarımızın Sorunları Ve Çözümleri’ Konulu Toplantıya Katıldı

CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim organizasyonunda ‘Yerelden Genele Esnaflarımızın Sorunları ve Çözümleri’ konulu kahvaltılı toplantıya Nazilli Ticaret Odası ile Nazilli Esnaf Odalarının Temsilcileri katıldı. Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN’ın katıldığı istişare toplantısında üyelerimizin sorunları ile bunlara yönelik çözüm önerileri konuşuldu.

Toplantıya Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ve Bülent Tezcan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın CHP İl Başkanı Ali Çankır  ve Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu katıldı.

Toplantıda konuşan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan” Nazilli Ticaret Odası olarak üyelerimizden gelen sorunları ve çözüm önerilerini yetkili mercilere aktarmaya devam ediyoruz.  Sayın vekillerimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza üyelerimizden gelen sorunlarımızdan birkaçını bana ayrılan sürede aktarmak istiyorum dedi ve konu başlıkları itibariyle şunları söyledi;

OSB deşarj izni verilmemesi

ASKİ tarafından Nazilli Organize Sanayi Bölgesine deşarj izni verilmemesi sebebiyle aynı zamanda üyemiz olan OSB’deki işletmeler ruhsat alamamaktadır. Arıtma tesisi kuruluncaya kadar, OSB deki faaliyetlerin aksamaması için gerekli kolaylığın gösterilmesini talep  ediyoruz.

Sanayi sitesinde bulanan seyyar satıcılar ile ilgili düzenlemeye gidilmesi

NTO’dan ayrı başkanlığını yürüttüğüm Küçük Sanayi Sitesinde faaliyette bulunan gıda işletmeleri, aynı bölgedeki seyyar satıcılar nedeniyle mağduriyet yaşadıklarından bu konuda yoğun şikayet almaktayız. Yeni Sanayi Sitesinde sağlıksız bir ortamda faaliyet gösteren seyyar satıcıların, daha hijyenik bir ortamda satış yapması sağlanmalıdır. Zira pandemi sürecinin devam ettiği bu günlerde sanayi esnafı başta olmak üzere tüm halkın sağlığı risk altındadır. Bu çerçevede sanayi sitesinde faaliyet gösteren seyyar satıcıların sayılarında sınırlamaya gidilerek fiziki şartları uygun, belirlenen alanlarda faaliyet göstermeleri sağlanmalıdır.

Sanayi Alanı İhtiyacı

Küçük bir işletmenin OSB alanında yer alması için önce orta ölçekli bir firma seviyesine gelmesi gerektiğinden Organize Sanayi alanlarının dışında da sanayi ve imalat işyerlerine ihtiyaç vardır. Sorumluluk sahamızdaki ilçelerdeki sanayi alanlarının artırılması suretiyle soruna kısmi olarak çözüm bulunmuş olacaktır.

Nazilli çevre yolu çalışmasındaki gelişmeler

Nazilli Çevre Yolu projesini bu bölgenin en önemli çalışmalarından birisi olarak görüyoruz. Yapılması planlanan Nazilli Çevre Yolu şehrin büyümesi ve gelişmesine katkı verecek, sadece Nazilli şehir içi trafiğini değil bölgenin de trafik yoğunluğunu önleyecektir. Bu nedenle Nazilli Çevre Yolu en kısa sürede bitirilmesi gereken önemli projelerden birisidir.

Meclis kararı ile galericiler sitesinin dışında geçici ruhsat verilmesi

İç İşleri Bakanlığı Genelgesi ile zorunlu olarak kurulan Nazilli Galericiler Sitesi dışındaki işyerlerine oto alım satımıyla ile ilgili geçici bile olsa ruhsat verilmesi için karar alınmıştır. Ancak İçişleri Bakanlığının ülke genelinde galericiler sitesi dışında galericilik faaliyeti yapılmaması hakkındaki genelgesine rağmen çeşitli yerlerde açılan galeri işletmelerine ruhsat verilmesi yerine yer gösterilmesi veya talep durumuna göre yeni galericiler sitesinin yapılmasının sağlanması gereklidir- dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Nazilli Belediye Başkan Yrd. Mert ÖREROĞLU; galericiler sitesi dışındaki işyerlerine ihtiyaç nedeni ile geçici ruhsat verildiğini söyledi.

Nuri ARSLAN konuşmasının devamında; Tarım arazisi vasfından dolayı işyeri ruhsatı alamayanların durumuna değinerek Tapu Kayıtlarında vasfını yitirmiş “Tarım Arazisi” veya “Orman Arazisi” olarak görünen alanlarda bulunan sanayi ve imalat tesislerine, Yapı Kayıt Belgesi verildiği halde İşletme Ruhsatı verilmediğini bu durumun düzeltilmesi için İşletme sahipleri tarafından yerel makamlara yapılan münferit başvurulardan bir sonuç alınamadığını ifade ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan Yapı Kayıt Belgesi uygulaması ancak Tarım ve Orman Bakanlığınca vasfını yitirmiş bu arazilerin sanayi ve ticaret alanı olarak cins tashihi yapılması durumunda anlam kazanacaktır- dedi.

Toplantıda konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yöneltilen sorunlarla ilgili olarak daha önce başlayan çalışmaların devam ettiğini ve henüz sonuçlanmadığını ifade etti. Bununla birlikte Nazilli’ye bir müjde vereceğini söyleyen ÇERÇİOĞLU; Nazilli İstasyon Meydanı yer altı tek katlı otoparkı için izinlerin alındığını, projesinin çizildiğini, yılbaşına kadar ihalesinin tamamlanarak yer tesliminin yapılacağını söyledi.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?