Nazilli Ticaret Odası Üye Buluşma Toplantılarına Devam Ediyor

Nazilli Ticaret Odası Üye Buluşma Toplantılarına Devam Ediyor

Toplantıda Sigorta Acenteleri, Emlakçılar ve Bankacılar ile Özel Eğitim Kurumları, Özel Okullar, Hizmet ve Eğlence sektöründe faaliyet gösteren Üyeler Bir Araya Geldi

 Üyeler Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN ile Meclis Üyesi Nurittin ÖZKAT tarafından karşılandı.

27.Dönem Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet ERİM’ in de katıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN,  Meclis Üyesi Nurittin ÖZKAT ile Komite Üyeleri İ.Hakkı ÖZSAVRAN , Belgin ARTAM, Ümit TANIRGAN, Ali ÇAM ile Ayla İMAL hazır bulundular.

Toplantıda 2.Meslek Grubu ile 9.Meslek Grubunda 20 yıl ve üzerinde Ticaret Odası kaydı bulunan üyelere Teşekkür Belgeleri takdim edildi

Toplantıda; Oda faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen projeler, Nazilli İl Olsun Platformu çalışmaları, Nazilli Uzun Yaşam Köyü Projesi, Sümer Üniversitesi kurulma çalışmaları, Sümerbank Fabrika Alanının kentin ihtiyacına yönelik olarak kullanımı için yürütülen çalışmalar, yerel ürünlerle ilgili Coğrafi işaret çalışmaları ve üyelerin talebi üzerine gerçekleştirilen lobi faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu gösterildi. Nazilli Ticaret Odası faaliyetlerinin üyelerin talep ettiği, çözülmesini istediği sorunlardan oluştuğu irdelendi.

               TOBB mevzuatına göre Ticaret Odası bulunmayan ilçelerin İl Odası yetki alanına alındığı, ancak Nazilli Ticaret Odası sorumluluk alanı içinde altı ilçe’nin bulunduğu, bu niteliği ile NTO’nun Bölge Odası hüviyetinde hizmet veren bir kurum olduğu ifade edildi. 

Oda’nın yetki ve sorumluluk alanının; Nazilli ile birlikte altı ilçeden oluştuğu, bu nedenle bölge olarak bakıldığında farklı özelliklere sahip ilçelerden oluşan sorumluluk alanı içinde Yönetim Kurulunun tüm üyelerin sesi olmaya gayret gösterdiği ifade edildi.

Durmuş KURAL; Nazilli Ticaret Odası Yönetimini Ve Çalışmalarını Bölge İçin Bir Şans Olarak Görüyorum

Toplantıda bir konuşma yapan Durmuş KURAL ; yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri gayret itibariyle Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri ARSLAN ve Yönetimi bölge için bir şanstır. Koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren yönetim anlayışları sebebiyle kendilerini tebrik ediyorum-dedi.

Bekir Kuvvet ERİM; Nazilli Ticaret Odası bir meslek kuruluşu olarak örnek gösterilmesi gereken faaliyetler yürütmektedir

27.Dönem Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet ERİM de yaptığı konuşmada; -Nazilli Ticaret Odasının yerel kurumlar içinde en fazla gayret gösteren ve sorun çözmeye çalışan kurumlardan bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben de kendilerine görevde olduğum süre içinde gerekli desteği vermeye özen gösterdim.

Halledilen sorunlar olduğu gibi çözülemeyen konular da olmuştur. Ancak önemli olan iyi niyet içinde çalışmak ve gayret göstermektir. Nuri Başkan da tüm enerjisiyle temsil ettiği kurum için çalışan, mesai harcayan bir arkadaşımız. Bu nedenle kendisini kutluyor ve daveti için teşekkür ediyorum- dedi.      

Nuri ARSLAN; Üyelerimize Gönderdiğimiz Anketlerden Geri Dönüş Alamıyoruz, Sizlerden Daha Fazla Öneri ve Talep Bekliyoruz 

Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; Katılımınız için teşekkür ediyor, Yönetim Kurulu ve Oda Meclisim adına hoşgeldiniz diyorum.  Sizlerle Ticaret Odası yönetimi olarak istediğimiz düzeyde irtibat kuramadığımızı, yaptığımız çalışmaları, proje ve faaliyetleri sizlere aktaramadığımızı, iletişim noktasında eksikliğimiz olduğunu fark ettik. O nedenle yaklaşık üç yıl önce bu toplantıları planlamıştık. Ancak kovid salgını, arkasından küresel ekonomik kriz ve son olarak da ülkemizin tamamını etkileyen Kahramanmaraş  depremi nedeniyle üye buluşma toplantılarını gecikmeli de olsa yapıyoruz ve bundan sonra da devam ettirme düşüncesindeyiz.

Sizlere belirli periyotlarla anket formları gönderiyoruz. Bunda iki önemli amacımız var. Birincisi yaptığımız çalışmaların üye nezdindeki karşılığını ölçmek, İkincisi de Oda proje ve faaliyetlerine yön verecek sizlerin talep ve ihtiyaçlarını öğrenmek. Takdir edersiniz ki üyelerin tamamının sıkıntı ve ihtiyaçlarını tespit etme imkanımız yok.

Ancak  5000’ ine yakın üyemizden sadece 40 kişi anketi doldurup geri gönderiyor.  Yani diğer bir ifadeyle biz mecburen 40 kişinin talep ve ihtiyaçlarına göre Odanın stratejilerini belirliyoruz.

İşletmeniz ile ilgili talep ve ihtiyaçlarınız Odamıza yazılı olarak bildirilirse çözümü için imkan ve yetkimiz dahilinde tüm gayretimizi gösteririz. Bize gönderilen anketlerin tamamı mutlaka incelenip, değerlendirmemizden geçmektedir.

Şimdi aklınıza her sorunun ilgili makam ve yetkililere iletilip iletilmediği hakkında bir soru gelebilir. Çok spesifik konular hariç bize ilettiğiniz veya bizden talep ettiğiniz her sorun mutlaka başta Bakanlıklar olmak üzere ilgili makam ve yetkililere mutlaka iletilmektedir. Geçtiğimiz gün Ankara TOBB merkezinde yapılan Ekonomi Şurasına iştirak ettik. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile başta Ticaret Bakanı olmak üzere ekonomiyle ilgili Bakan ve yetkililerin bulunduğu şura toplantısında verilen kısa süreye rağmen; ticaret odası üyelerinin kullanamadığı esnaf kredisi sisteminin Ticaret Odası üyeleri içinde geçerli olmasının gerekliliğini, nitelikli eleman ihtiyacı ve bölgemizdeki sanayi/ticaret  alanlarının yetersizliği hususlarını kendilerine aktardım. Yazılı dosya olarak sundum.  Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki; talep edilen her hususu gerçekleştirme veya kanunu değiştirme yetkimiz yok. Ancak hazırladığımız ve sürekli güncellenen Sorunlar Dosyası vasıtası ile iştirak ettiğimiz her platformda bu sorunları dile getiriyor ve talep ediyoruz.         

Sonuç itibariyle biz yönetim kurulu ve oda meclisi olarak üyelerimizin ihtiyaçları ve  talepleri dahilinde faaliyet gösteriyoruz. 2013 yılından bu güne kadar bir çok sorunun çözümünü katkı sağladık.

En çok şikayet edilen konuların başında esnaf kredisi sisteminden Ticaret Odası üyelerinin faydalandırılmaması gelmektedir.  Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen Esnaf Kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanlar faydalanamamaktadır. Anayasaya aykırı olduğunu düşündüğümüz bu durumun bir an önce düzeltilmesi için gayret gösteriyor ve lobi faaliyeti yürütüyoruz.

Bu husus yasa değişikliği gerektiren önemli bir konu. Ancak talebimiz dikkate alınır, kabul görürse sadece bölgemizdeki değil ülkemizin tamamındaki Ticaret Odası üyeleri önemli bir finans kaynağına kavuşmuş olacaklar.   

Nazilli İl Olsun Platformu Olarak; Atatürk’ün “Nazilli İleride İl Olacaktır” Sözünü Yerine Getirmek İçin Gayret Gösteriyoruz

Siyasi bir kurum değiliz. Her düşünceye eşit yakınlıkta ve uzaklıktayız. Bu nedenle de Nazilli İl Olsun Platformunun başkanlığını ve sekreteryasını yürütüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce platform üyeleri ile birlikte tüm partilerin genel merkezlerine ziyaretlerde bulunduk. Muhalefet veya İktidar Partisi diye ayırım yapmadık.  Partilerin Genel Başkan veya Yardımcıları ile görüştük.

Nazilli’nin neden il olması gerektiğini anlattık. Raporlar sunduk. Nazilli’nin tek başına değil ilçeleriyle birlikte var olduğunu, birbirimize bağlı olduğumuzu ifade ettik.

      Bu ziyaretler neticesinde ; Bozdoğan, Buharkent, Karacasu, Sultanhisar, Yenipazar, Kuyucak ve Nazilli ilçelerinin tek yumruk olduğu ve platform çalışmalarında önemli mesafeler alındığı gözlemlendi.

Bölgenin menfaatleri doğrultusunda, tüm siyasi parti temsilcileri ile yerel kurumların kader birliği yaptığı örnek bir dayanışma sergilendi. “Burada üç kişi bir araya gelemez” düşüncesinin doğru olmadığı, bölge insanının istediği takdirde her şeyi başarabileceği de ispatlanmış oldu.

 Bu güne kadar Nazilli’nin il olması konusunda yapılan çalışmaları değerlendirdiğimizde, gerek kurumlar arası dayanışma ve gerekse devlet büyüklerimizin konuya yaklaşımları açısından en şanslı dönemi yaşadığımıza inanıyorum.     

Sümerbank Alanının Kentin Ekonomisine Kazandırılması Gerekiyor

               Şu anda üniversitenin kullanımına tahsis edilen Sümerbank Fabrikası Alanının çok az bir bölümü üniversite tarafından değerlendirilmektedir. Kalan alanlar bakıma muhtaç bir şekilde atıl durumda bulunmaktadır. Sümerbank Fabrika Alanının tamamı ADÜ tarafından kullanılmayıp, yeni fakülte ve bölümler açılmayacaksa bu alanın kentin menfaatine olacak şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni Sanayi Mahallesinde 5. Noterin hizmete açılması Sayın ERİM’in gayretleri neticesinde olmuştur

Nazilli 5.Noteri Yeni Sanayi Mahallesinde hizmet vermeye başladı. Burada bir noter olması sanayi ve ticaret erbabının işini kolaylaştırmıştır. Bu hizmetin buraya gelmesi Sayın ERİM’in sayesinde olmuştur. Adalet Bakanlığı ile Noterler Birliği nezdinde yaptığı girişimler neticesinde Oda üyelerimizin çok önemli bir talebi yerine getirilmiştir. Kendisine Oda üyelerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyorum.  

Toplantıya katılımın yüksek olması bizleri mutlu etti. Sorunların çözümü için çaba göstermeyi sürdüreceğiz. Üye buluşma toplantılarımız devam edecek. Ancak ifade ettiğim gibi sizlerden daha fazla ilgi ve katılım bekliyoruz. Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir. Biz sorunlarınızı bilmeliyiz ki gerekli çalışmaları yapalım, sizlerin derdine derman olmaya çalışalım. Hepinize hayırlı kazançlar ve sağlıklı günler diliyorum dedi. Toplantı teşekkür plaketi takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?