Nefes Kredisi Sektör Toplantısı Nazilli Ticaret Odasında Yapıldı

Nefes Kredisi Sektör Toplantısı Nazilli Ticaret Odasında Yapıldı

PROTOKOL İMZALANAN BANKALARIN ŞUBE MÜDÜRLERİNİN KATILDIĞI TOPLANTIDA  TİCARET ODASI ÜYELERİNİN NEFES KREDİSİNDEN KOLAYLIKLA YARARLANMALARI İÇİN KARŞILIKLI FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odaların finansman kaynaklarından kullandırılacak Nefes Kredisi, banka bazında ayrı ayrı değil tüm bankalar için belirlenen ortak Oda limitinden tahsis edilecek.

Ziraat Bankası A.Ş, Halkbank A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, İş Bankası A.Ş, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş, Akbank A.Ş ve Denizbank A.Ş Şube Müdürlerinin iştirak ettiği toplantıda nefes kredisinden ayrı olarak uygun Kredi ve Finans imkanlarından Oda üyelerinin daha fazla faydalanması için bu toplantıların sürdürülmesine karar verildi. 

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı açıklamada; Türkiye Odalar ve Birliği, Bankalar ve Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokol neticesinde hayata geçirilecek olan Nefes Kredisini, üyelerimiz adına bir fırsat olarak görüyorum. Ticaret Odasına kayıtlı işletme ve firmalar adına talep ettiğimiz Nefes Kredisinin 2021 yılı için tekrar hayata geçirilecek olması bizleri sevindirmiştir. Daha önce uygulanan kredilerinden yararlanamayan üyelerimizin nefes kredisinden yararlanmasını ümit ediyorum. Nazilli Ticaret Odası üyeleri için toplamda yaklaşık olarak 15 Milyon TL lik bir kredi tahsisi öngörüyoruz. Ancak daha önceki kredilerde olduğu gibi; Nefes Kredisi değerlendirme sürecinde Odanın herhangi bir referansı olmayacak.

Özellikle genelgeler kapsamında kapanan işyerlerinin ihtiyaç duyduğu finansmanın nefes kredisi ile bir nebze olsun karşılanacak olması yaptığımız çalışmaların karşılığını almak anlamında önem taşımaktadır. NTO olarak üyelerimiz adına tespit ettiğimiz her ihtiyacı ve talebi kararlılıkla sonuca ulaştırmaya gayret gösteriyoruz.

Toplantıya iştirakleri ve konuya gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Bankalarımızın Şube Müdürlerine teşekkür ediyorum. Kurumsal işbirliğin devam ettirilmesi bölgenin kalkınması için önem verdiğimiz hususların başında gelmektedir – dedi

Şube Müdürleri de yaptıkları açıklamalarda; Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 Milyon TL altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan; Ticaret Odası, Sanayi Odası veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacaktır.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecektir. TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacaktır.

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacaktır.

Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlenmiştir.

Bu anlamda bölgede faaliyette bulunan işletmelerimizin finans ihtiyaçlarına çözüm ortağı olarak katkı vermekten mutluluk duyuyoruz dediler.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?