Nto Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Aydın Milletvekili B. Kuvvet Erim’in Katılımı İle Gerçekleşti

Nto Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Aydın Milletvekili B. Kuvvet Erim’in Katılımı İle Gerçekleşti

Haftalık olağan yönetim kurulu toplantımıza ak parti aydın milletvekili b. Kuvvet erim katıldı. Yapılan toplantıda pandemi nedeni ile üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Nto yönetim kurulu başkanı nuri arslan’ın başkanlığında telekonferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıda, “ulusal ve uluslararası düzeyde yaşanan kovid-19 salgını nedeni ile üyelerimizden gelen sorunlar her platformda dile getirilmekte ve çözümü konusunda takibi yapılmaktadır. Öncelikle aydın milletvekili sayın b. Kuvvet erim’e odamız talepleri arasında ihracat ve üretim yapan birçok üyelerimizin sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması yönünde yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür etmek istiyorum. Odamızın talepleri arasında; ihracat yapan üyelerimizin yurtdışına ihraç edilmek üzere planlanmış çalışmaları ile gıda sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin üretim ve satış işlemleri nedeni ile hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf tutulması da bulunuyordu. Ticari faaliyetlerinin aksamaması adına bu sektörlerde faaliyet gösteren üyelerimizin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasına ilişkin sayın vekilimizin bakanlıkla gerekli görüşmeleri yaparak genelge çıkarılmasında yapmış olduğu katkı için üyelerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi. Ayrıca talepler arasında yer alan ve uygulamaya koyulan kredi seçenekleri hakkında da bilgi verildi. 

Toplantıda konuşan sayın erim, odamız tarafından iletilen sorunlara ilişkin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi;

İhtisas osb kurulması yönünde önemli adım

Aydın milletvekili sayın erim, nazilli ticaret odasının sorumluluk sahasında bulunan üyelerden gelen talepler sonucu hazırlanan sorunlar dosyasında yer alan ihtisas organize sanayi bölgesi (osb) kurulması yönündeki talebi ile ilgili müjdeyi verdi.  Sayın erim yaptığı açıklamada; bölgemizdeki yerel ürünlerin hem daha uygun ve ferah koşullarda işlenmesi ve iç ve dış ticarete uygun mamüle dönüşmesi hem de şehirlerde dağınık düzende bulunan işletmelerin bir arada bulunmasını sağlayacak ihtisas osb kurulması ile ilgili talebinin değerlendirildiğini, arslanlı mahallesi bölgesine kurulması yönündeki yer çalışmalarına devam edildiğini belirtti.

Sümerbank’ın canlandırılması projesi

Nazilli’ye kazandırılacak projelerden birisinin de nazilli sümerbank basma fabrikası’nın tekrar üretime başlaması olduğunu belirtti. Nto ocak ayı meclis toplantısında üyelerden gelen taleplerden birisi de atıl durumda bulunan sümerbank fabrikası’nın değerlendirilmesi idi. Sümerbank basma fabrikası’nı tekrar hayata geçirebilmek için cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi ile çalışmalara devam ettiğini belirten sayın erim, özel işletmeler aracılığıyla tekrar üretime başlanması için görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Nto yönetimi, sayın b. Kuvvet erim’e bölge sorunlarına çözüm bulma noktasında yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür etti. Toplantıya, sayın arslan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri ile devam edildi. Şöyle ki;

İşyerleri genelge kapsamında kapalı olan üyelerimiz başta olmak üzere kira yardımı yapılması

İç işleri bakanlığının genelgesi kapsamında kapalı olan üyelerimize ait işletmelerin hayatta kalabilmesi ve sürecin sona ermesinden sonra minimum zararla normal hayata dönüşün sağlanabilmesi için kira yardımı yapılmasını talep ediyoruz. İşyerleri genelge kapsamında kapalı olan üyelerimiz öncelikli olmak üzere işletmelerin ciroları baz alınarak kira yardımı yapılabilir.

Kısa çalışma ödeneği kapsamının genişletilmesi

450 gün prim ödeme şartının tamamen kaldırılması, ödemenin en az asgari ücrete çıkartılması suretiyle kısa çalışma ödeneğinin kapsamının genişletilmesi gerekmektedir.

İşe devam kredisinde sicil affı getirilmesi

İşe devam kredisinde sicil affı getirilmesi durumunda kredi kullanamayan birçok üyemiz krediye ulaşma imkânı bulacaktır.  İşe devam kredisinden bir kısım üyemiz yararlanmakta iken birçok üyemiz de sicil affı getirilmemesi nedeni ile yararlanamamaktadır. 

Ödemelerin yılbaşına ertelenmesi

Corona virüs sebebiyle devlet tarafından haziran ayına ertelenen ödemelerin yılbaşına ertelenmesi durumunda üyelerimiz, işlerini yoluna koyabilmek için hem vakit kazanacaklar hem de mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

Kriz sonrasında, krizin olumsuz etkilerinin daha az hissedilmesi adına bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir. 

Corona krizinden sonraki süreci de düşünerek yapılması gereken birçok konu var. En başta gelen konu ise; bölgemizde yatırımcılar için sanayi ve ticaret alanlarına acil ihtiyaç bulunmasıdır. Bizim önerimiz, geçmişte arsa ofisinin günümüzde ise toki gibi kurumlar tarafından kamulaştırmaları yapılarak sanayi parseli haline getirilip gerçek ihtiyaç sahibine yani sanayiciye cüzi bir kâr marjı ile satılmasıdır. Böylelikle arazi sahibi değerinde satış yaparken sanayici de ihtiyaç duyduğu alana uygun maliyet ile kavuşmuş olacaktır. Şu anki mevcut araziler uygun ödeme koşullarında iken sanayi imarına çevrildikten sonra fahiş fiyatlarla satışı yapılmakta, bu da yatırımcının yatırım yapmasını engellemektedir. Bunu da önlemek için sistem oluşturulmalıdır.

İhracatçı üyelerimize iyileştirmeler

Korona virüs nedeni ile sınırların kapatılması uluslararası ticareti sekteye uğramıştır. İhracatta yaşanan bu duraklama dönemi ile üyelerimizin ihraç edecekleri ürünleri ellerinde kalmış, hatta gıda sektöründe büyük oranlarda çürümeler olduğu için ihracatçı üyelerimiz maddi kayıplar yaşamıştır. Bunun yanı sıra lojistik anlamda da ihraç ürünlerini, yolcu uçaklarının olmaması nedeniyle kargo uçakları ile ulaştırmış, bu da maliyetlerini yükseltmiştir. İhracatçı üyelerimizin ihraç mallarında yapılan kısıtlamalardan dolayı yaşadıkları sıkıntılar konusunda destek olunmasını, sınır kapılarında yaşadıkların sorunlara çözüm bulunarak iyileştirmeler yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Asli işi sigorta aracılığı olmayan işletmelerin sigorta hizmeti sunması

Asli işi sigorta aracılığı olmayan işletmelerin, sundukları mal ve hizmetlerle birlikte, belirlenen şartların sağlanması durumunda sigorta hizmeti sunabildiklerine dair yasanın resmî gazetede yayınlandığı dile getirildi. Asıl işi sigorta aracılığı olmayan işletmelerin sigorta hizmeti sunması nedeni ile yaklaşık 500 bin çalışanı ile 16 bin acentenin bu durumdan olumsuz olarak etkilendiği, sosyal medya platformlarında da tepkilerini dile getirdikleri anlatıldı. Pandemi sürecinin devam ettiği ve birçok üyemizin mali açıdan zor günler geçirdiği bu günlerde yeni getirilen düzenleme ile daha da kötü günlerin üyelerimizi beklediği belirtildi.  

Sayın erim, dile getirilen sorunların birçoğu hakkında bilgisi olduğunu, çözüm önerileri hakkında notunu aldığını ve söz konusu taleplerin bakanlıklara aktarılmak üzere değerlendirileceğini ifade etti. Bunun üzerine konuşan odamız yönetim kurulu başkanı nuri arslan, bölgemiz sorunlarına ait çözüm önerileri konusunda her zaman destek olmaya çalışan sayın erim’e toplantıya katıldığı için teşekkür etti.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?