Odamız, Esnaf Odaları ile İstişare Toplantısı Yaptı.

Odamız, Esnaf Odaları ile İstişare Toplantısı Yaptı.

Odamız ev sahipliğinde yapılan toplantıya Nazilli, Yenipazar, Bozdoğan, Pamukören, Karacasu, Kuyucak Esnaf ve Şoförler Odası Başkanları katıldı.

İstişare Toplantısında üyeler tarafından Odalara iletilen sorunlar masaya yatırıldı. Bölge sorunları ile yapılması istenen yatırımlar konusunda fikir birliğine varıldı. Bundan sonra da devam edecek ortak güç birliği toplantılarında tespit edilen yerel sorunlarımızın yaklaşan yerel seçimler nedeniyle Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlığı adaylarına sunulmasına, adayların bu konular hakkında görüş, öneri ve taahhütlerinin alınmasına karar verildi.

Parti ve siyasi görüş ayrımı yapılmadan adaylıklarını açıklayan herkesten istenecek olan “Yatırım İhtiyaçları ve Sorunlar Listesi” bölgemizin ihtiyaç duyduğu yatırım konuları ile yapılması gereken işlemlerden oluşması öngörüldü. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle adaylıklarını ilan edecek belediye başkanı adaylarından yapmayı planladıkları projeler ile kendilerine sunulacak yatırım konuları hakkında fikir ve düşünceleri istenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nuri Arslan; Ülkemiz her anlamda gelişmek ve büyümek için çaba sarfetmektedir. Çok zengin ve sınırsız üretim kaynakları olan bir ülke değiliz. Modern üretim teknikleri, teknolojik altyapı olarak yerli ve milli olma mücadelemiz devam etmekle birlikte istediğimiz noktada olduğumuzu söylemek için henüz erken. Bu nedenle geleceğimiz ile ilgili konularda karar verirken her konuda bize faydalı olacağını taahhüt edecek, sözünün arkasında duracak kişilerle çalışmak zorundayız. Sadece gönlümüze hoş geleni değil, bu bölgenin ihtiyaç analizini yapmış, bilinçli, sorunlarımızı kendi sorunları yapacak, sadece söyleyen değil aynı zamanda çare bulan, Sanayici ve tüccarımızın elinden tutacak, projelerimizi destekleyecek yöneticilere ihtiyacımız var. Nazilli Ticaret Odası olarak sorumluluk alanımız içinde bulunan meslek odalarıyla ortak hareket etme ve güç birliği yapma gayretimiz devam ediyor. Sorunlar hepimizin ortak sorunu. Biz bütün partilere eşit yakınlıktayız. Ancak önümüzdeki süreçte Belediye Başkanlığı adaylığını açıklayacak arkadaşlarımız, tespit edilecek konularda biz iş insanlarını ve tüccarımızı ikna edici düşünce ve projelerle çıkmak zorundalar diye düşünüyorum- dedi

 Toplantıda fikir birliğine varılan genel sorunlar ve konu başlıkları şunlar;

•      Aydın-Denizli Otobanından ayrı Nazilli çevre yolu ihtiyacı,

•      Sanayi ve Ticaret Alanı İhtiyacı (1/100000 İmar planı revize edilmesi)

•      Nazilli Uzun Yaşam Köyünün kurulacağı uygun bir alan ihtiyacı,

•      Nazilli Sümer Üniversitesi’ nin hayata geçirilmesi ve Sümer Kampüsünde bulunan atıl durumdaki tesislerin kurulacak üniversite için hazırlanması,

•      Polis Meslek Yüksek Okulunun Nazilli’ye tekrar kazandırılmasıyla ilgili yapılması planlanan proje ve çalışmalar. (Aydın Milletvekili B. Kuvvet ERİM’ in bu konudaki beyan ve görüşlerini destekliyoruz)

•      Tüm Fuar Organizasyonlarının Yapılacağı Nazilli Fuar Alanı için öngörülen alanlar ile ilgili düşünceler. (Sümerbank Fabrikasındaki üniversite alanı dışında bulunan atıl durumdaki eski hangarlar değerlendirilebilir)   

•      Çift Hatlı Hızlı Tren İhtiyacı,

•      Sanayi ve İmalat İşletmeleri ile Ticarethanelerin elektrik-doğalgaz bağlantı altyapı sorunları, 

•      Bölgemizde yetişen yerel ürünlerin şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistlere satışını sağlayacak (20.000 m2) büyüklüğünde ve tercihen karayolu üzerinde olması gereken ticaret alanı ihtiyacı,

•      Bozdoğan’da bulunan mermer işletmelerinin ihtiyacı olan Atık ve Geri Dönüşüm Tesisi kurulması ile Mermer İhtisas OSB kurulması ihtiyacı,  

•       Dövizdeki istikrarsız artışa, yurt dışı kaynaklı ekonomik yaptırımlara karşı birlikte hareket etmek ve ortak tepki verebilmek ülkemizin sağlıklı yönetimi açısından önem taşımaktadır. Maalesef bu tür sıkıntıları fırsata çevirmek isteyen, şahsi menfaatine göre hareket eden kişiler her kriz ortamında ortaya çıkmaktadır. Elindeki ürünü saklayan, stoklayan daha yüksek fiyatlara satış yapmak amacıyla bir anlamda karaborsa yaratan bu kişilere fırsat vermemeli, hep birlikte engel olmalıyız. Bu etik olmayan hareketler sadece ekonomik neticeler değil, Türkiye’yi istikrarsızlaştıran olayları da başlatmaktadır. Bu istenmeyen durumun önlenmesi gerekmektedir.

 Oda başkanları; bundan böyle istişare toplantılarının devam edeceğini, bölgenin arzulanan günlere kavuşması için kurumlararası güçbirliğinin tesis edilmesinin yanında birlikte hareket etme düşüncesinin de benimsenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?