Buharkent

Buharkent

Aydın il merkezinin 86 km. doğusunda İzmir-Denizli karayolu üzerindedir. Anayol üzerinde bulunması ticaret ve sanayileşme hareketlerinde gelişme sağlamaktadır. Buharkent 1902 yılında, modern bir planlamayla ve Burhaniye adıyla kurulmuştur. Bağımsızlık Savaşı’nda işgalci düşmana ilk kurşunun atıldığı yer olan Çubukdağ’a izafeten Çubukdağ olarak da anılmaktadır. İlçede Kızıldere kaplıcaları bulunmakta olup, ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarım içinde büyük payı olan sulu tarım, sulama kanalı yapılmadan önce, ancak Menderes akarsuyunun hemen kıyılarında yapılabiliyordu. O dönemin en belirgin özelliği incir bahçelerinin çokluğuydu. Yapımına 1960 yılında başlanan DSİ sulama kanalından 1995 yılında su verilmeye başlanmasıyla, ekonomik canlılık buna paralel olarak artmıştır. Yalnızca akarsu kenarında yapılabilen tarım geniş alanlara taşınma imkanı bulmuştur.

GEZELİM GÖRELİM

Buharkent ilçesinde gezebileceğiniz tarihi ve turistik özellikleri olan veya doğal güzellikleri bulunan bölgeler yok. Burada: dışarıdan gelecek ziyaretçilere hitap edebilecek tek şey: jeotermal su kaynaklarının bulunduğu kaplıcalardır. Ülkemizde, kaplıca turizmi de yoğun olarak sürdürüldüğünden, Buharkent denilince, yalnızca kaplıcaların bulunduğunu, bunun dışında, turizme yönelik herhangi bir etkinlik veya yer bulunmadığını bilmeniz gerekir. Evet, işte Buharkent jeotermal kaynakları hakkındaki bilgiler

Buharkent Jeotermal alanları, 2 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar:

  1. Kızıldere bölgesi
  2. Tekkeköy bölgesi.

KIZILDERE KAPLICALARI:

İlçe merkezinin kuzey bölümünde bulunan Kızıldere köyü yakınlarında jeotermal su kaynakları bulunmaktadır. Burada: ülkemizin ilk jeotermal enerji santralı kurulmuştur. Burada, kuruluşundan yani 1984 yılından bu yana: elektrik enerjisi üretimi yapılmaktadır. 2011 yılı başında, buradaki elektrik üretimi, özel sektöre devredilmiştir ve 10 MW lık bir güç sağlanması hedeflenmektedir.

Ancak, Kızıldere santralının elektrik üretimi nedeniyle; öğrendiğime göre: bölgedeki kaynakların büyük bölümü kurumuştur ve çok zayıf çıkışlar şeklinde gözlemlenmektedir.

TEKKEKÖY BÖLGESİ:

Kızıldere jeotermal bölgesinin güneyinde kalmaktadır. Burada: Büyük Menderes bölgesinde, kırık hat boyunca çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

GELENBE MESİRE ALANI

Gelenbe Mahallesindeki Orman arazisi içerisinde bulunan yaklaşık 19 dönümlük arazi mesire alanı olarak planlanmış olup, Orman Müdürlüğü ile birlikte gerekli çalışmalara 2016 yılında başlanmış olup, tüm çalışmları 2017 Temmuz Ayında tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

BUHARKENTTE NE YENİR NE İÇİLİR?

Taze incirin başkenti olarak bilinen Buharkent’te Dünyanın en kaliteli ve en güzel inciri Buharkent Sarı Lop inciri yetişmektedir. İlçede her yıl düzenlenen Taze İncir Festivaline de katılarak bu eşsiz lezzeti tatma imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca hediyelik olarak da alabilirsiniz.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?