Kuyucak

Kuyucak

M.Ö. 2000 yıllarında Hitit egemenliğinde olan ilçe, M.Ö.1200 yıllarında Lidyalıların hakimiyetine girdi. Sırasıyla Pers, Roma, Bizans ve Selçuklular yönetimine geçen yöre 1425 yılında Osmanlı Devletine bağlandı. Kent; asırlarca Aphrodisias ile Efes arasında yolculuk yapan askeri birlikler ile ticaret kervanlarının yerleşim yeri olarak ünlü idi. Kuyucak ismini nereden aldığına dair halk arasında iki rivayet vardır. Bir zamanlar bu köyde yaşayan Yörükler, birbirlerine oturdukları yerleri tarif ederken, iki tepe arasında bulunan Kuyucak’ı işaret ederek “Biz karşıkı koyakta oturuyoruz” dediklerinden, zamanla “Koyak” değişerek “Kuyucak” olmuştur. Bir başka rivayete göre de: Susuzluk çeken halkın açtığı kuyuların çokluğu nedeniyle yöreye “Kuyuçok” adı denildiğinden, bu zamanla “Kuyucak” ismini almıştır. Ekonomisinin temeli tarıma, hayvancılığa ve orman ürünlerine dayanır. Son yıllarda elmacılık, şeftali ve çilek gelişmiştir. Küçük kapasiteli de olsa ilçede çırçır ve zeytinyağı fabrikaları vardır.

Antik Kent Kalıntıları

Antik Kent Kalıntıları ilçe merkezine 1 kilometre mesafedeki Mersinlidere çevresindedir. Yakın tarihlerde buradaki tepenin yamacında bir çiftçi çift sürerken bazı kalıntılar bulmuştur. Bu kalıntılar iki kuplu toprak küp ve küçük süs eşyalarıdır. İncelenen eserlerin Roma döneminden kaldığı anlaşılmıştır. Buradan yola çıkarak bölgede Roma zamanından kalan bir antik kent olduğu düşülmüştür. Fakat günümüzde bölgede herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden antik kent hala gün yüzüne çıkmış değildir.

Kuyucak Nerede? Nasıl Gidilir?

Kuyucak nerede diye yapılan sorgulamalar için; Aydın’a bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 57 kilometre mesafede bulunur. Bölgede gelişmiş yerleşimlerden biri olan Nazilli ile arasında ise 13 kilometre uzaklık vardır. Kuyucak ile Denizli arasında 70 kilometre, Kuyucak ile İzmir arasında ise 180 kilometre mesafe bulunur. İzmir ile Denizli arasında kurulan demir yolu hattı da Kuyucak’tan geçer. Bu sayede ilçeye demir yolu ile ulaşmak da mümkündür.

Özel araçla ilçeye gitmek isteyenler E-24 karayolu üzerinden buraya ulaşabilirler. İl merkezinden düzenli aralıklarla kalkan otobüslerle de ilçeye gidilebilir.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?