Kültürel Turizm

Kültürel Turizm

DEVE GÜREŞLERİ

Tüm ilçelerimizde her yıl düzenlenen deve güreşleri Aydın Kültürünün bir parçasını oluşturmaktadır. Tarihte göçerler ve obalar arası rekabet nedeniyle ortaya çıkan deve güreşleri geleneksel olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bir festival havasında geçen ve ilçeye hareketlilik getiren bu etkinlikler kış aylarında düzenlenmektedir.

ZEYBEK OYUNLARI

Efe denilen zeybek başları, Yiğitlik ve kahramanlık koreografisine sahip olarak bir gövde gösterisi anlamına gelmektedir. Zeybek oyunları ise, Güdük denilen kısa pantolon, dize kadar olan uzun çizmeler, fes, gömlek, kuşak gibi kıyafetler ile oynanan yöresel bir halk oyunudur

RAHVAN AT YARIŞLARI

Atalarımızın yaşantı biçimi olan göçebe hayatta en önemli unsurların başında at gelmektedir. Atların ise daha iyi ve daha kaliteli olması açısından düzenlenen çeşitli yarışmaların başında rahvan at yarışları gelir. Atalarımızın bu yarışlarla atlarının gücünü, savaş sanatını ve becerilerini test ederler. Günümüzde ise hala bu miras yaşatılmaya devam ediyor. Osmanlı’dan beri yapılan önemli bir spor dalı olan bu yarışlar düzenlenerek binlerce kişiye coşku yaratmaya da devam etmektedir. Akşam saatlerine kadar süren yarışların sonun at sahipleri ve jokeylere ödülleri takdim ediliyor.

İĞNE OYASI

Başörtüsünden, Efe kıyafetlerine, keselerden farklı amaçlarla kullanılan örtülere kadar birçok alanda halen kullanılan el işi oyalar, Dünya literatüründe “Türk Danteli olarak yerini almıştır.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?