Ticaret Ve Sanayi Odaları Müşterek Konsey Toplantısı

Ticaret Ve Sanayi Odaları Müşterek Konsey Toplantısı

Ankara TOBB merkezinde yapılan ve iki gün süren TİCARET VE SANAYİ ODALARI MÜŞTEREK KONSEY TOPLANTISI’nda; Sn. Ruhsar PEKCAN’ a TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve konsey üyeleri tarafından ülkenin genel ekonomik durumuyla ilgili Oda üyelerinin görüş ve beklentileri iletildi.

Hisarcıklıoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, son dönemde iş dünyasının üzerindeki yükleri azaltan, önünü açan kararlar alındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından peş peşe güzel haberlerin verildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, yıllardır önemini vurguladıkları Ticari Alacak Sigortası’nın çıktığını hatırlattı. Ekonomide olağan dışı gelişmeler yaşandığına işaret ederek, dövizdeki ve faizdeki artışların, ülke ekonomisinin gerçek durumunu yansıtmadığını düşündüklerini bildirdi. Hükümetin aldığı önlemlerle çalkantıların geride kalmasını beklediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki dalgalanma ağustosa göre azaldı. Para piyasaları daha istikrarlı hale geldi. Elbette burada, bizlere, özel sektöre de görev ve sorumluluk düşüyor. İlk olarak üretim ve istihdam kapasitemizi mutlaka korumalıyız. Risklere değil fırsatlara, içeriye değil dışarıya yani ihracata odaklanmalıyız. Enseyi karartmadan, temkinli ama kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmeliyiz. Oda ve borsa camiası olarak bu süreçte elimizi taşın altına koyduk, milli bir dayanışma gösterdik. İnşallah tüm bu emekler sonuç verecek ve ülkemiz yeniden tempolu büyüme sürecine girecek.”

– Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, elektronik çek ve bono sistemini en kısa zamanda uygulamaya koyacaklarını belirterek, “Artık firmalarımız çek ve bonoyu elektronik ortamda sisteme sokabilecek, takip edebilecek.” ifadesini kullandı. Bakan Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, küresel ekonominin ticaret, teknoloji ve hukuki boyutunda önemli dönüşümler gerçekleştiğini söyledi.Bu dönemde, doğru politikalar geliştirmek, alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak zorunda olunduğuna işaret eden Pekcan, dünya üretiminin dijital bir dönüşüm sürecinden geçtiğini, bu dönüşümü kaçırmamak gerektiğini bildirdi.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak dönemi anlayan yeni politikalar geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Odamız Başkanı Nuri ARSLAN; “Ticaret ve Sanayi Odaları Müşterek Toplantı organizasyonu için başta Sn Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üyelerimiz tarafından talep edilen görüş ve beklentileri Sn. Bakan’ın bilgisine sunma imkanı bulduk. Ümit ediyorum ki bizlerden gelen konular Bakanlığın bundan sonraki faaliyetlerinde etkili olacaktır. Nazilli Ticaret Odası olarak bölgemizin sorunları birinci önceliğimizdir. Bu sorunların çözümünün hemen olmasa dahi zaman içinde gerçekleşeceğine inanıyorum. Biz taleplerimizi iletiyor ve çözümü için takibini yapmaya gayret gösteriyoruz.  Bu gün için değil yarın için çalışıyoruz” dedi. Nuri ARSLAN tarafından toplantıda dile getirilen konu başlıkları şunlardır;

–          Meslek Liselerinin sayı, donanım ve mezunlarının niteliği olarak yetersizliği,

–          Yeni işyerleri için talep edilen doğalgaz ve elektrik hizmeti bağlantı/altyapı sorunları,

–          Sanayi alanlarının amacı dışındaki iş kolları adına ruhsatlandırılmasının önlenmesi,

–          Vakıf yurtlarına öğrenci adedine göre verilen (yemek/iaşe) devlet yardımının özel öğrenci yurtlarına da verilmesi,

Ekmek İmalatı yapan fırın ve fabrikaların vadeli ve ucuz un temin etmelerinin sağlanması. 

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?