Bölgemizde Tarım

Bölgemizde Tarım 

İNCİR: Bölgenin simgesi ve ülke ihracatının %65 inin üretildiği incir bölgemizde üretilmektedir. Kalitesi ve kapasite üstünlüğü ile Türkiye incir üretiminde ilk sırayı alır. Meyvenin olgunlaşma dönemindeki sıcaklık, nem ve rüzgâr durumu kaliteyi etkilemektedir. Sorumluluk sahamızda en kaliteli incirler yetişmekte birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Taze incir, kuru incir, incir cipsi, incir unu, incir konservesi, incir şurubu, incir çekirdeği yağı, incir sirkesi, incir pestili, incir pekmezi olmak üzere katma değeri yüksek olan bir meyvedir. 

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI: Bin yaşına kadar yaşayabilen önemli bir besin ve ticaret maddesidir. Ağacından tahta kaşık ve oyuncak, küspesinden yakıt, yaprağından ilaç, suyundan zeytinyağı, meyvesinden besin olarak faydalandığımız bu ürün bölge ekonomisinde önemini korumaktadır. Sorumluluk sahamızda bulunan birçok işletme yetişen ürünleri işlemekte, bölge ekonomisine katkı sağlamaktadır. 

ÇİLEK: Özellikle Sultanhisar ilçemizde yetişen ve Rusya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan, Ortadoğu, İran olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Çilek cipsi de üretilerek çileğe değer kazandırılmıştır. 

KESTANE: Her ne kadar kestane üreticiliğinde Bursa ili isim olarak anılsa da Türkiye’nin kestane üretiminin % 30’u sorumluluk sahamızdaki ilçelerden sağlanmaktadır. Kestane yetiştiriciliği dağlık bölgelerde ve yaylarda, özellikle kuzeye bakan yamaçlarda yaygındır. 

PAMUK: Birçok ailenin geçim kaynağı ve elyaf kalitesi açısından dünyanın en kaliteli olan pamuğu bölgemizde üretilmektedir. Tekstil sanayisinin hammaddesi ve birinci derece dış satım ürünlerimizden biridir. 

ENGİNAR: Son yıllarda önemi daha çok benimsenen enginar bölge insanımızın tükettiği besinlerin başında yer almaktadır. Farklı şekillerde tüketilen bu besinin sağlık açısından önemi büyüktür. 

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?