DÖNERTAŞ TARIM GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

DÖNERTAŞ TARIM GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Salih Dönertaş

İlk olarak şahıs işletmesi şeklinde başladığımız ticari faaliyetimizi, 2019 yılı aralık ayında tek ortaklı bir şirkete dönüştürdük. İşletmemizde muhtelif toptan gıda ve süpermarket ürünleri ticareti yapmaktayız. Şu an işletmemiz, Nazilli Yeni Sanayi girişi Şehit Naci Ülker Bulvarı üzerinde bulunmaktadır.

2019 yılı ekim ayında, Nazilli Ticaret Odası’nın Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen, dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Anuga Fuarı’na düzenlediği iş gezisine katılmaya karar verdik. Odamız, katılmak isteyen üyelerine bu iş gezisini çok uygun maliyetlerde düzenlemiş ve ayrıca stant da açmıştır. Bu stantta, geziye katılan birçok imalatçı oda üyesi de, ürünlerini ücretsiz bir şekilde sergileme şansı yakalamışlardır.

2019 yılında Nazilli Ticaret Odası organizasyonunda gerçekleştirilen iş gezisine katılmak istememizin en büyük nedeni, dış pazarlarda neler olup bittiğini görebilmek, sektörümüzle ilgili küresel anlamda fikir sahibi olabilmek ve ayrıca yerel üreticilerden alıp, paketlemesini markamızla kendimizin yaptığı bazı gıda ürünlerini, dış piyasalarda pazarlama şansı olup olmadığını tecrübe edinmekti.

Aile şirketi olarak kurulmuş olan firmamız, ilk olarak küçük esnaflıktan gerçek kişi şahıs işletmesine, daha sonra da şirketleşerek tüzel kişiliğe dönüşmüştür. Kurumsallaşma adına, 2019 yılında Nazilli Ticaret Odası’yla çıktığımız yurt dışı iş gezisi, vizyonumuzu genişletmiş, firmamızın büyümesine vesile olmuştur.

2019 yılındaki Anuga Fuarı’nda birçok oda üyesinin ürünlerini yurt dışı müşterilere sergilemesi, iş bağlantıları yapması ve hatta bazı firmaların ihracat geçekleştirmeleri bizim dikkatimizi dış pazarlara yöneltmiştir. Fuar’dan döndükten sonra odamız Dış Ticaret Birimi’nin de yol göstericiliği sayesinde ihracat yapmaya başladık. Dönem dönem muhtelif paketlenmiş ürünleri, kendi markamız ve etiketlerimizle yurt dışına göndermekte ve katma değer oluşturarak, daha fazla kar etmekteyiz.

Küçük bir esnafken daha sonra büyük defter tutmaya başladık, bu yüzden mecburen kaydımızı esnaf odasından, Nazilli Ticaret Odası’na almak zorunda kaldık. İlk başta bu olay epey bizi üzmüştü, zira esnaf kefalet kredisi gibi bir imkandan mahrum kalmış oluyorduk. Oda üyesi olduktan sonra gördük ki, Nazilli’de vizyonu bambaşka olan bir meslek kuruluşu varmış. Bizlere sunduğu saymakla bitmeyen katkılarından dolayı, şu an işletmemiz bizim bile tahmin edemeyeceğimiz noktalara gelmiştir.

Almanya Anuga Fuarı, 2021 yılı ekim ayında tekrar yapılacak. Nazilli Ticaret Odası’nın tekrar bir iş gezisi organize ettiğini görünce, düzenlenecek olan geziye katılmak istedik.

Nazilli Ticaret Odası’na bizlere sunduğu katkı, destek ve yardımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?