KARAKAŞLAR TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT İHRACAT İTHALAT VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

KARAKAŞLAR TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT İHRACAT İTHALAT VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Nevzat Karakaş – Ahmet Özyiğit

İlk olarak üç ortakla 2018 yılı nisan ayında kurduğumuz firmamız, 2020 yılı kasım ayından itibaren tek ortak şeklinde faaliyet göstermektedir. Firmamız, kuru incir işleme ve paketleme tesisidir. Şu an imalatımızı, Nazilli Bozyurt Mahallesi Kanalaltı Kümeevler Sokak’ta gerçekleştirmekteyiz.

Kısa bir süre içerisinde büyüme ve yenilenme gerekliliği, farklı işletmelerde olduğu gibi bizim için de önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Özellikle kuru incir sektöründe iç piyasalarda rekabetin artması, kaliteli ürün sunup güzel para kazanabilme şansını zora sokmaktadır. İşletmemiz, iç pazarlardan dış pazarlara doğru açılmak istemektedir.

2019 yılı ekim ayında, Nazilli Ticaret Odası tarafından Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen, dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan Anuga Fuarı’na organize edilen iş gezisine katıldık. Nazilli Ticaret Odası, katılmak isteyen firmalara çok uygun fiyatlarda düzenlediği iş gezisinde, stant açmak suretiyle de üyelerinin ürünlerini sergileme fırsatı sunmuştur.

Stant ücretlerini üyelerine yansıtmayan Nazilli Ticaret Odası, bizden de herhangi bir ücret talep etmeden ürünlerimizi standında sergilemiştir. Fuar esnasında dış pazarlarda sektörümüzle ilgili neler olup bittiği konusunda fikir edinme fırsatı, büyük firma temsilcileriyle tanışma ve birçok ikili görüşme imkanı yakaladık. Bu fuara katılarak, Nazilli Ticaret Odası ufkumuzun açılmasında önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca Almanya Anuga Fuarı, firmamız açısından bir dönüm noktası olmuştur.

Almanya Anuga Fuarı, 2021 yılı ekim ayında tekrar yapılacak. 2019 yılındaki fuardan bu yana, dış pazarlarda işlerimizi iyice büyüttük. Almanya’da Köln şehrinde, Nazilli Ticaret Odası standında başladığımız yurt dışı serüvenimize şu an aynı fuarda kendi standımızı açarak devam ediyoruz. Ticaret Bakanlığı yurt dışı fuar katılım hibesinden de faydalanmamız için bilgilendirme ve yönlendirme desteklerini esirgemeyen Nazilli Ticaret Odası sayesinde, yapacağımız masrafın önemli bir bölümünü hibe olarak geri alacağız.

Nazilli Ticaret Odası’na ve özellikle Ticaret Bakanlığı ihracat desteklerini bizlere anlatan ve her fırsatta faydalanmamız adına yardımlarını esirgemeyen Dış Ticaret Birimi’nize teşekkürü bir borç biliyoruz.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?