Leyla Özden-Yıldız Gıda

Leyla Özden-Yıldız Gıda

  • KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

İsmim LEYLA ÖZDEN. Nazilli’de 01.07.1983 tarihinde doğdum. Evliyim. İşletmemi, 2020 yılı temmuz ayında kurdum. Nazilli Ticaret Odası’na kaydoldum. İşletmem, Nazilli’nin Bozyurt Mahallesi’ndedir.

  • FİRMANIZIN KURULUŞ ÖYKÜSÜNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

Firmamız kuru incir işleme ve paketleme üzerine faaliyet göstermektedir. “Yıldız Gıda” unvanlı şahıs işletmemi açarken, geçmişten gelen tecrübelerimin çok faydasını gördüm. 2007 yılından bu yana, babamın yanında incir alım satımı yaparak yetiştim. Yıllarca direk köylü üreticilerden alıp, işletmelere sattık. Bu deneyimimizi artık işleme ve paketleme tesisi açarak, büyütmeye karar verdik. Amacımız yaptığımız işe katma değer kazandırarak, kazancımızı daha karlı hale getirebilmekti.

  • NAZİLLİ VE BÖLGEMİZİ SEKTÖRÜNÜZ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ ?

Bölgemiz, kuru incir yetiştiriciliğinin merkezlerindendir. İlçemizde bulunan birçok dağ köyünde yetişen en kaliteli ürünler, bölgemiz için fazlasıyla yeterlidir. Sektörümüzde, markalaşma ve imalat dolayısıyla katma değer oluşturabilme çok önemlidir. Kuru incirin değeri yükselmekte ve iç & dış pazarlarda daha kolay pazarlanabilmektedir.

  • MESLEĞİNİZİN ZOR VE KOLAY YÖNLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

Tabi ki her sektörde olduğu gibi, bizim sektörümüz için de birçok zor yön bulunmaktadır. En önemlilerinden bir tanesi, pazardaki fiyat değişiklikleridir. Bu bizleri aşırı derecede etkilemektedir. Ayrıca iklimlerde görülen değişiklikler, iç ve dış pazarlarda yaşanabilen belirsizlikler gibi pek çok hususu daha sayabiliriz.

  • İŞİNİZİ KURARKEN HERHANGİ BİR DEVLET DESTEĞİ ALDINIZ MI ?

Evet desteklerden faydalandım. İlk olarak KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerini tamamladım. Nazilli Ticaret Odası birçok hususta beni doğru bir şekilde yönlendirdi. İşimi kurarken KOSGEB’in girişimcilik desteklerinden faydalandım. Gerek kuruluş aşamasında gerekse de makine & ekipman alımında desteklerin çok faydasını gördüm.

  • SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR ?

Doğal, yıkanmamış inciri tüketiciye en sağlıklı şekilde ulaştırabilmek benim en önemli hedefimdir. İşimi büyütüp dış ticarete atılarak, kaliteli ürünleri dışarıdaki müşterilere de ulaştırmak isterim. Markalaşarak, ismimizi daha geniş çevrelere duyurmak istiyorum. Nazilli Ticaret Odası’nın üyeleri için birçok eğitim ve danışmanlık faaliyetleri olmakta. Ayrıca tüm hibe, destek, kredi vb. kamu kaynaklı duyuruları, sosyal medya hesapları üzerinden yapmaktalar. Bunları da tüm girişimcilere takip etmelerini öneriyorum.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?