Rosa Çikolata – Oğuzhan Özer

Rosa Çikolata – Oğuzhan Özer

  • KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

02.04.1996 tarihinde Nazilli’de doğdum. Üniversiteye kadar öğrenim hayatımı Nazilli’de geçirdikten sonra, üniversite eğitimimi Haliç Üniversitesi Aşçılık Bölümü’nde tamamladım. Uzmanlık alanım çikolata ve butik tatlılar olup, bunlar üzerine farklı eğitimler aldım. Hala daha sektörümle ilgili tecrübelerime, neler ekleyebilirim telaşı ve gayreti içerisindeyim.

  • FİRMANIZIN KURULUŞ ÖYKÜSÜNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

Küçük yaştan itibaren annemin çikolata dükkanında çalıştım. Daha sonra bu işi artık atölye tarzı bir imalathane ile büyütebileceğimizi düşündüm. Eğitimimi de bunun üzerine tamamlayıp, küçüklükten beri istediğim bir işletmenin sahibi oldum.

  • NAZİLLİ VE BÖLGEMİZİ SEKTÖRÜNÜZ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ ?

Sektör açısından bölgede çok açık bir pazarımız bulunmamaktadır. Market ürünleri ile yoğun bir rekabet ve mücadele ediyoruz. Nazilli, Aydın gibi çok büyük bir şehir olmadığı için biz işletmelerin arzı da taleplere göre aşırı olabiliyor.

  • MESLEĞİNİZİN ZOR VE KOLAY YÖNLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ ?

Zor yanları; uğraşımızın zahmetli olması ve mesleğimizin stresli bir iş olması. Yani 1 gram kremayı fazla koymak, ürünümüzün tadını veya kıvamını etkiliyor, yada 1 damla fazla su hazırladığınız 5 kg’lık 10 kg’lık çikolataları mahvedebiliyor. Çok fazla özen ve aşırı sabır gösterilmesi gereken bir işteyiz. Güzel yanı ise, o eşsiz koku ve lezzetle uğraşmanın ve bu işi zevkle yapmanın tarifsiz mutluluğu.

  • İŞİNİZİ KURARKEN HERHANGİ BİR DEVLET DESTEĞİ ALDINIZ MI ?

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ne katılarak, girişimcilik hibe desteği almış bulunmaktayım. Bu noktada Nazilli Ticaret Odası’nın bilgi ve yönlendirmeleri çok faydalı oldu. İç pazarın daralması sebebiyle, yakın bir zamanda dış pazarlara da yoğunluk vermeyi düşünüyorum. Bu noktada odamızın fuar, gezi yada destekleri ile yanımda olacağına inancım sonsuz.

  • SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR ?

Devletimizin ve Nazilli Ticaret Odası’nın vereceği desteklerle çok daha iyi noktalara gelmek istiyorum. 24 yaşında bir genç girişimci olarak memleketimde şu an atölye tarzı imalat olarak yaptığım işimi; yakın bir gelecekte üretim tesisine yükseltmek ve oradan da seri üretim yapan bir fabrikaya dönüştürmek en büyük hayalim. Türkiye’de bir ülke markası olacağımdan eminim.

Türkçe
Sohbete Başla
1
Yardım lazım mı?
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?